Freskós templom Ófehértón

Ludwig Emil
2007. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ófehértó két és fél ezer lelkes, fogyatkozó népességű település Szabolcsban, a 41-es számú főút és Nyírbátor között, a Nyírvíz-csatorna mentén. Római katolikus templomának félkörű diadalívén az 1869. évi renoválás előtt – a helyi hagyomány szerint – 1137 volt olvasható, amelyre többen hivatkoznak az épület keletkezési dátumaként. Ennél a korai időpontnál jóval valószínűbb a XIII–XIV. századi építés. Az északi oldalon lévő sekrestye ugyan dongaboltozatos, szabálytalan vonalú keleti falán keskeny rézsűs, román stílusú ablakkal, azonban mindez a környéken a tatárjárás körüli években épült falusi egyházak közé sorolja az ófehértói templomot. Kisebb falkutatáson kívül tüzetes és szakszerű régészeti ásatásra eddig nem került sor a műemlék épületben. A keletelt tengelyű szentély gótikus, a nyolcszög három oldalával záródik, sarkain támpillérekkel, a hosszúkás hajó déli oldalán is láthatók a csúcsíves korszak nyomai: a később befalazott bejárat kerete és egy ablak maradványa.
A török nem szállta meg a települést, de kisebb csapatai eljártak a környékre fosztogatni a meghódított Váradról. A régi egyházat a XVII. század közepén a reformátusok romjaiból építették újjá, és vették birtokukba. Egy 1972-ben, vakolatjavításkor megtalált felirat őrzi az építkezés és mestere emlékét: „hoc templum aedificatum est a. d. 1641. Michael kőmíves”. A község birtokosa, gelsei Pethő Rozália grófnő 1736-ban visszavette a templomot a katolikusok számára, ezután (1750-ben) készült a barokk stílusú, órapárkányos nyugati torony és a belső tér megemelt síkmennyezete.
Az ófehértói templom legbecsesebb kincsei az 1953-ban a mészrétegek alól napvilágra került falképek. Az oklevélben először 1220-ban említett települést Károly Róbert király az 1330-as években adományozta Bereck lovag fiainak, Lőrincnek és Miklósnak. A Báthori család ebben az időben építtette meg a közeli (Nyír) Bátorban első uradalmi központját, a gótikus várkastélyt, a tekintélyes família tagjai több tucat környékbeli falu földbirtokosaként gyakorolták a kegyúri jogokat (és teendőket). Az ófehértói plébániatemplom gótikus átépítése minden bizonnyal a Bereck fiak nevéhez fűződik. A freskók keletkezése az 1300-as évek derekától a XIV. század alkonyáig terjedő időszakra, I. Nagy Lajos uralkodásának korára tehető.
Szent György lovagot látjuk a hajó északi falán ágaskodó lován, XIV. századi vértezetben. A lándzsával torkon döfött, rút sárkány mögött ott áll imára kulcsolt kézzel a megmentett szűz leányzó díszes palásban, a hátára omló hosszú hajfonattal. Mellette Jézus életének eseményei sorakoznak: bemutatása gyermekként a templomban, majd szenvedésének állomásai és húsvéti feltámadása. Egy nagyméretű alakban Szent Klára nővér, a ferencesek női rendjének alapítója sejthető, a bejárattal szemközt Szent Mihály arkangyal mérlegeli a lelkeket. További jeles, a korszakban Magyarországon divatos szentek és vértanúk – Alexandriai Szent Katalin, Antiochiai Szent Margit, Szent István és más patrónusok – szépen megfestett alakjain túl azonban most egy különösen kedves személyről kell megemlékeznünk: a diadalív déli oldalán, a hajó felől nézve jobbra Árpád-házi Szent Erzsébet képmása látható a falon. A nyolcszáz esztendeje, 1207 nyarán Sárospatakon született, áldozatos életű királylányt ábrázoló XIV. századi ófehértói freskót a művészettörténet a legrégebbinek tartja minden ábrázolás között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.