Gül lett a török államfő

A török parlament a várakozásoknak megfelelően, megválasztotta az ország elnökévé Abdullah Gül külügyminisztert. A múlt heti két eredménytelen forduló után a tegnapi harmadikban 339-en voksoltak Gülre az 550 fős parlamentben.

Hírösszefoglaló
2007. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első két fordulóban legalább 367 szavazatra lett volna szükség valamelyik jelölt megválasztásához, a harmadikban már a képviselők abszolút többsége, 276 fő támogató szavazata is elegendő lett volna. Gül pártjának, a kormányzó konzervatív Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) 340 képviselője van a parlamentben, ezért számítani lehetett rá, hogy megkapja a győzelemhez szükséges számú támogató szavazatot, írta az MTI.
Abdullah Gülnek nagy szerepe volt abban, hogy Ankara megkezdhette csatlakozási tárgyalásait az Európai Unióval, iszlamista múltja miatt megosztja a török társadalmat. Egyesek hisznek abban, hogy a politikus mára a parlamenti demokrácia hívévé vált, mások viszont kétségbe vonják ezt.
Törökország világi elitje áprilisban megakadályozta a politikus megválasztását, attól tartva, felhasználhatná államfői tisztségét az ország világi berendezkedésének megváltoztatására. Közben előre hozott választásokat rendeztek, az AKP növelte parlamenti többségét.
*
Az AKP cáfolja, hogy el akarná törölni az ország világi berendezkedését, maga Abdullah Gül pedig többször állást foglalt az állam és a vallás szétválasztásának megőrzése mellett. A török vezérkari főnök viszont a szavazást közvetlenül megelőző közleményében „az ország világi berendezkedésének szisztematikus lerombolására” törő erőre figyelmeztetett. Hozzátette azt is, a hadsereg „nem ismer engedményeket” abban a szándékában, hogy megvédelmezze a Török Köztársaságot, amely „a jog uralmára alapozott szociális és világi állam”. Ugyanakkor számos elemző a török demokráciának a hadsereg felett aratott „történelmi jelentőségű győzelmeként” értékelte Gül várható megválasztását, hiszen a hadsereg a többpártrendszer hat évtizede alatt négy kormányt is megbuktatott.
Gül mellett két másik jelölt indult az államfői székért. Sabahattin Cakmakoglu, a nacionalista Nemzeti Cselekvés Pártjának (MHP) jelöltje 70, Hüseyin Tayfun Icli, a balközép Demokratikus Baloldal Pártjának (DSP) politikusa 13 szavazatot kapott. A megválasztott államfőt már tegnap délután beiktatták hivatalába.
A török államfői tisztség viszonylag szűk hatalmi jogkörrel jár. Az elnök megvétózhatja ugyan a parlament által megszavazott törvényeket, de nem akadályozhatja meg, csak késleltetheti azok elfogadását. Ha ugyanis a törvényhozók újra megszavazzák a törvényt, akkor már nincs lehetősége az elnöknek újabb vétóra.
Egy nappal a szavazás előtt jelentették be, hogy szeptember végére kész lesz az új török alkotmány tervezete, amely több személyes szabadságjogot biztosít ahhoz a jelenleg érvényes alaptörvényhez képest, amelyet katonai vezetők alkottak meg három évtizeddel ezelőtt. Dengir Mir Mehmet Firat, a párt alelnöke közölte, hogy a tervezetet elkészülte után társadalmi vitára bocsátják, majd 2008 elején benyújtják a parlamentnek. Az új alkotmány polgári ellenőrzésnek vetné alá a hadsereg vezetésének döntéseit, és megszüntetné az iszlám fejkendő viselésének tilalmát az egyetemeken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.