Mindenki felfigyelt a hírre, miszerint idős Talabér Imrét választották a felemelkedő Magyarország mintadolgozójának, s ezért (kapaszkodjanak meg) ötvenmillió kemény magyar forintot tehetett zsebre. Szép jutalom, nem vitás, ennél már csak lottónyeremények és az osztalékok nagyobbak. A tévé és a rádió híradásaiból kiderült, hogy Talabér Imre negyven esztendeje dolgozik az atyinai Arany Tölgy asztalosüzemben, amely a hazánkban lezajlott vér nélküli szexuális forradalom után magántulajdonba került – mellesleg a helyi mozigépész Halivúd Kft.-je vette meg –, de továbbra is szalagparkettát és szegélylécet gyárt.
Az FB Press érdeklődését felkeltette a hír, ezért azonnal Atyinára utaztunk, azzal a szándékkal, hogy riport keretében hozzuk emberközelbe Talabér Imre faesztergályost. A kirándulás, sajnos, rosszul kezdődött. Az Arany Tölgy irodaházának fegyveres portása azzal állta utunkat, hogy ilyen ócska trükkel ne próbáljunk bejutni, és lopni, majd közölte, hogy náluk Talabér nevű dolgozó nincs, nem is volt, és úgy tudja, nem is lesz. Ez különös. Azt azért kegyesen megengedte, hogy a házi vonalon beszéljünk az igazgatósággal. A titkárnőtől megtudtuk, hogy az igazgató Szibériába utazott, a Tunguz meteor becsapódásakor kidőlt fákat próbálja negyedáron felvásárolni, a helyettese pedig egy faipari konferencián vesz részt Madagaszkáron. Arra a kérdésre, hogy akkor ki vezeti most az üzemet, ezt a választ kaptuk: „Megy magától, van robotpilótánk.” Lelombozódva távoztunk az irodaházból, az viszont feltűnt, hogy az üzem kapuján ki-be járnak a tartálykocsik. Úgy látszik, folyékony parkettát is gyártanak, ezért a nagy titkolózás – tréfálkoztunk, miközben nyitott piros Jaguár gördült be a parkolóba. Munkaruhás férfi pattant ki belőle, persze lecsaptunk rá a kérdéssel: mit keresnek a tartálykocsik a faüzemben? „Azt bizony én is szeretném tudni – válaszolta kedvesen. – Kaphatok egy névjegyet? Amint megtudok valamit, jelentkezem!” A névjegyet vigyorogva összetépte, és eldobta.
Ilyen esetben a kocsma marad az egyetlen reménysugár. Az atyinai bisztróban szerencsére sokan ácsorogtak sörösüveggel a kezükben, de hiába érdeklődtünk, idős Talabér Imréről senki nem hallott. A fiatalról se. Nem lakik Talabér nevű egyén sem a faluban, sem a környéken. Egy leszakadt arcú ember a homlokára csapott, ugyanis eszébe jutott, hogy ő együtt ült a börtönben egy Sümegi nevű garázdával, de azt mindenki Patkánynak szólította, nem pedig Talabérnak. Zsákutca, de tovább próbálkoztunk: arról se hallottak, hogy a faüzem egyik alkalmazottja a felemelkedő Magyarország mintadolgozója lett? Üres tekintettel meredtek maguk elé, kivéve egy számzáras aktatáskás férfit, aki felháborodott: „Hol élnek maguk? Sztahanovistát keresnek? Firkász létükre jól le vannak maradva.”
Egy lehetőség még maradt, irány az önkormányzat! Sajnos a polgármester éppen Mexikóba utazott, testvérvárosnak alkalmas települést keres az óceán partján. Az alpolgármesterek Angliában tartózkodtak, a golfpályákat tanulmányozzák, ugyanis lakossági követelésre rövidesen Atyinán is építenek egyet, mégpedig csodás környezetben, a természetvédelmi terület kellős közepén, ahol most éppen parcelláznak. A jegyzőt sem lehetett elérni, egy svájci klinikán feküdt, túl három műtéten. Megtudtuk, hogy az Atyina melletti erdőben gombászás közben rádőlt egy fa, ráadásul egy vadász fácánnak nézte, és rálőtt. Végül csak a takarítónővel tudtunk szót váltani, aki megígérte, hogy utánanéz a lakónévjegyzékben Talabér Imrének, de lehet, hogy csak jövőre, mert azt se tudja, hol áll a feje, az óvodába is ő jár takarítani.
Éppen indultunk vissza, amikor pokróccal letakart fejű férfi lépett az autónkhoz, és elváltoztatott hangon azt a tanácsolta, ha bármit meg akarunk tudni, akkor csakis Brúgót, a falu bolondját kérdezzük, mert ő mindent tud. Igen? És hol találjuk? Itt áll önök előtt – válaszolta a pokróc alól. Munkatársaink persze rögtön faggatni kezdték: merre találjuk idős Talabért? Hisztérikusan felkacagott: miért nem mindjárt azt kérdezik, hogy hová lett a Nap az égről?
És kukorékolva elrohant.
Az FB Press beismeri, hogy kudarcot vallott, de kijelenti, addig nem nyugszik, amíg ki nem deríti, kicsoda voltaképpen idős Talabér Imre. Legfeljebb nem sikerül. Több is veszett Mohácsnál, nem igaz?
Oroszország segítséget kér a békefolyamat folytatásához
