Alighogy megkezdték a visszaerősödést az európai tőzsdék, a szakértők máris újabb válságról beszélnek az amerikai jelzáloghitelek piacán kialakult gondok miatt. A kiút megtalálását pedig több kedvezőtlen tényező együttállása is nehezíti. A válság elhúzódásában egyfelől közrejátszanak a szerény makroadatok. Az amerikai lakosság gazdaságba vetett bizalmát tükröző index augusztusban mélypontra került: 111,9 pontról 105 pontra esett. Érdekesség, hogy – mint azt a Napi Online írja – legutoljára 2005-ben a Katrina hurrikán okozta katasztrófa után következett be hasonló mértékű bizalomvesztés, ám a mostani hitelválság rögtön a második ezen a listán. A jelenlegi szám ugyanis még a tavalyi év 105,9 pontos átlagát is alulmúlja.
Emellett a tengerentúli lakáspiacról továbbra sem érkeztek rózsás hírek. A Standard & Poor’s és a Case-Shiller legújabb felmérése szerint júniusban éves szinten 3,2 százalékkal váltak olcsóbbá az ingatlanok, ráadásul a húsz legnagyobb városban az árak 1987 óta a rekordmértékben, 3,5 százalékkal zuhantak. Szakértők szerint az adatok arra utalnak, hogy az ingatlanpiaci pangás tovább húzódhat, s nem kizárt egy erőteljesebb árcsökkenés, ám ennek mértékét egyelőre megbecsülni sem lehet.
Juhász Richárd, a Concorde elemzője azt nyilatkozta a portfolio.hu-nak, hogy a hetekkel ezelőtti jelentős zuhanás után elképzelhető egy második lejtmenet is a hazai piacon, bár ennek jelei eddig még nem mutatkoztak meg. Ugyanakkor a szakértő szerint a piac egy idő után immúnissá válik a sokadik válsághírre. Az Egyesült Államokból érkező jelzálogpiaci félelmek egy idő után lerágott csontnak számítanak a befektetőknél.
Bár a válság továbbgyűrűzése még kiszámíthatatlan, tény, hogy eddig a bankok jártak a legroszszabbul a hitelpiaci bedőlésekkel. Amerikában nagyot esett a Bear Stearns, a Citigroup és a Lehman Brothers nagy múltú pénzintézetek árfolyama, miután a Merrill Lynch leminősítette a három bankot, részvényeikre adott ajánlását pedig vételről semlegesre rontotta. Németországban pedig úgy tűnik, a szövetségi tartományok pénzintézetei kerültek nehéz helyzetbe, ezeknek ugyanis nagy összegű kintlévőségei vannak az amerikai jelzálogkölcsönökre alapozott, származékos értékpapírokban. Az MTI tegnap arról számolt be, hogy a stabilitás megőrzése érdekében Baden-Württemberg bankja már fel is vásárolta Szászországét.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
