Később indul útjára a Mars-szonda

A rossz idő miatt egy nappal elhalasztották az amerikai Phoenix Mars-szonda péntekre tervezett indítását, mivel tegnap nem tudták feltankolni a szerkezetet világűrbe juttató Delta 2-es rakétát. Szűk egy hónap van a kilövésre, ezután huszonhat hónapot kell várni az újabb időjárási ablakra.

MNO-összeállítás
2007. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy nappal elhalasztották a Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal (NASA) szakemberei a Phoenix Mars-szonda eredetileg péntekre tervezett startját a Floridában uralkodó rossz időjárás miatt – tudta meg az Associated Press. Cape Canaveralban kedden vihar tombolt, ezért nem tudták feltankolni a szerkezetet a világűrbe juttató Delta 2-es rakétát. Így kénytelenek eltolni egy nappal az indulást. Várhatóan szombaton helyi idő szerint hajnali 2 óra 34 perckor indul a művelet.
Összesen bő három hét marad a kilövésre. Ha a Phoenixet augusztus 24-én sem indítják útnak, akkor további 26 hónapot a földön kell vesztegelnie, mivel ekkor lesz újabb, a starthoz alkalmas, úgynevezett időjárási ablak. Ha minden a tervek szerint alakul, a Phoenix 2008. május végén vagy június elején száll le az égitestre. A Phoenix Mars-misszió a NASA első úgynevezett scout (cserkész-) programja. Célja a vörös bolygó jeges északi pólusának közelében található sík területek tanulmányozása, komplex szerves molekulák keresése és a marsi víz történetének feltérképezése – olvasható az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatóriumának honlapján. A szonda kétméteres robotkarja akár félméteres lyukat is képes fúrni a talajba, hogy jégmintát vételezzen. Ismeretes: a Mars Odyssey Orbiter 2002-ben kimutatta, hogy ezen a területen a felszín alatt nagy kiterjedésű jégmezők találhatók. A terveket 2003-ban fogadta el a NASA. A cserkészprogramok a NASA nagyobb projektjeihez (például a Mars exploration) csatlakozó viszonylag alacsony költségvetésű, kiegészítő kutatásokat végző küldetések. A Phoenix-program költségvetése mindössze 235 millió dollár (43,3 milliárd forint).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.