Kevesebben kapnak segítséget

Szigorúbban érvényesítenék a rászorultság elvét a jövőben a gázár-támogatási rendszerben – tudta meg lapunk. A Szociális és Munkaügyi Minisztériumban a részleteket még nem ismertették, csupán annyit árultak el, hogy az alapkoncepció nem változik. Pedig az idén bevezetett szisztémával a korábbi összegnek csak a fele jut a lakosságnak.

Dékány Lóránt
2007. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az új, szociális alapú gázár-támogatási rendszerre való átállással a kormányzat túlteljesítette eredeti takarékossági terveit, információnk szerint mégis tovább szigorítanának az igénylés feltételein. A Szociális és Munkaügyi Minisztériumban (SZMM) jelenleg is folyamatban van a rendszer felülvizsgálata. A lapunk internetes kiadásában is megjelent hír szerint a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy szigorúbban érvényesítenék a jövőben a rászorultság elvét, ezért egyes belső elemeket – mint a támogatási kategóriákat vagy a támogatás mértékét – az idei tapasztalatoknak megfelelően módosítják. A rendszer átalakításának egyik célja a jogosulatlanul támogatáshoz jutók hatékonyabb kiszűrése. Az SZMM-nél lapunknak elmondták: a szaktárca jogászai előterjesztést is készítenek a „potyautasok” kiszűrésével kapcsolatos jogi problémák kezelésére, melyben az adatvédelmi biztos ajánlásait is figyelembe veszik.
Az idei első fél évben összesen 44 milliárd forintot fizetett ki az állam gázártámogatásra, viszont a második hat hónapra ennél jóval alacsonyabb összegre számítanak. Ehhez képest a kormány az átalakítás előtt még csupán 100 milliárd forintra akarta csökkenteni a támogatási kasszát a korábbi, fogyasztásalapú, sávos gázár-támogatási rendszer 160-170 milliárd forintos támogatási kasszájával szemben. Úgy tűnik, hogy a rászorulók fűtési költségeinek lefaragására fordítható összeg jövőre sem fog emelkedni, mivel a pénzügyi tárca korábbi bejelentése szerint 80-90 milliárd forinttal számol. Kérdés, hogyan lehet még a jelenleginél is szigorúbban ellenőrizni a támogatást kérőket, a kompenzációt igénybe vevők némelyikét ugyanis már most is ellenőrzik az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) ellenőrei. Az APEH múlt havi bejelentése szerint mintegy 180 ezer gyanúsnak tűnő igénylőlap adatait vetik össze az azt benyújtók adóbevallásában szereplő számokkal. Bár az még nem tisztázott, mi történik azokkal, akik valóban visszaéltek a támogatással, a legvalószínűbb azonban az, hogy vissza kell majd fizetniük a teljes kompenzációt – megtoldva a szokásos kamatokkal.
A mostani állás szerint a leginkább rászorulók, vagyis azok a háztartások, amelyeknél az úgynevezett fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg az
54 260 forintot, 40,12 forint támogatást kapnak köbméterenként. Egy kategóriával feljebb a kompenzáció értéke 32,81 forint köbméterenként: ehhez az egy főre jutó jövedelem nem lépheti át a 67 825 forintot. Az utolsó előtti szekcióba tartoznak azok, akiknél ez az összeg fejenként nem több mint 81 390 forint, ők 25,53 forintot kapnak köbméterenként. A támogatásra jogosultság legfelső határa fejenként
94 955 forintnál húzódik: akik ez- alatti jövedelemmel rendelkeznek, köbméterenként 18,22 forintot igényelhetnek az államtól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.