Elutasításra talált koszovói politikai körökben a tartomány felosztására vonatkozó elképzelés, amelyet veszélyesnek neveztek a térség stabilitására. Ám Bajram Rexhepi volt kormányfő – aki szintén nem támogatta az ötletet – nem volt túl kategorikus. Szerinte ha egy ilyen forgatókönyv kerülne a tárgyalóasztalra, akkor csakis úgy lenne elfogadható, ha Észak-Koszovóért (amely Szerbiának jutna) Pristina megkapná kompenzációként a dél-szerbiai, többségben albánok lakta Presevo-völgyet.
Közben egy újabb elképzelés is napvilágot látott. A koszovói szerbségért aggódó Austin Alan Cooperman texasi egyetemi tanár szerint úgy kellene módosítani az ENSZ-tervet, hogy létrehoznák az autonóm koszovói szerb köztársaságot a független Koszovón belül. Ez ugyan egyik felet sem elégítené ki, de csökkentené az összecsapások kirobbanásának, a szerb kisebbség elleni támadásoknak a veszélyét.
Alekszandar Szimics, a szerb kormányfő tanácsosa is a szerbek veszélyeztetettségére hivatkozva ismételte meg a napokban már több helyen elhangzott javaslatot, hogy bizonyos számú szerb katona és rendőr térjen vissza Koszovóba. Szerinte erre lehetőséget ad az ENSZ BT 1244. számú határozata. Szimics szerint sem várható Bécsben megállapodás Pristina álláspontja miatt, úgy véli, csak az Egyesült Államok tudná rávenni a koszovói albánokat a tárgyalásokra.
Belgrád is megerősítette, hogy megérkezett a trojka meghívója a külügyminisztériumba. Alekszandr Bocan-Harcsenko megismételte, hogy Bécsben kezdetben közvetett tárgyalások lesznek, a trojka előbb az egyik, majd a másik küldöttséggel tanácskozik, de a közvetítő diplomaták azon lesznek, hogy egy asztalhoz ültessék a feleket, ha meglesznek a párbeszéd feltételei. Az Egyesült Államok, az EU és Oroszország képviselői azt tartják mandátumuknak, hogy elősegítsék a kompromisszumot. Küldetésük nem kecsegtet sikerrel.
A koszovói ENSZ-közigazgatás (UNMIK) közben felhatalmazta a választási bizottságot, hogy kezdje meg az előkészületeket a választások megtartására. Joachim Rücker UNMIK-vezető szeptemberben közli a helyhatósági és a parlamenti választások időpontját.
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
