Még jövőre sem nő a foglalkoztatottság

A jelenlegi szinten marad 2007-ben és 2008-ban a foglalkoztatottság Magyarországon, s a gazdasági aktivitás sem változik jelentősen – derül ki az Ecostat legújabb jelentéséből. Ez különösen annak fényében rossz hír, hogy a foglalkoztatottsági ráta már így is több mint hat százalékkal alacsonyabb hazánkban az uniós átlagnál. A megoldást a részmunkaidő jelentené, de ezt senki nem vállalja az aránytalanul nagy adminisztráció miatt.

Dékány Lóránt
2007. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jóval az uniós átlag alatt van hazánkban mind a foglalkoztatási ráta, mind a gazdasági aktivitás aránya, s ez az Ecostat Kormányzati Gazdaság- és Társadalomstratégiai Kutató Intézet legújabb jelentése szerint sem idén, sem pedig jövőre nem fog megváltozni.
Jelenleg az EU 27 tagállamának átlagos foglalkoztatottsága 63,4 százalékos, nálunk ugyanakkor ez a szám mindössze 57 százalékot ér el. Az EU15 esetében ez a mutató 65,2 százalék.
A jelentős különbséget az Ecostat részben a műszaki-gazdasági fejlettség szintjének eltérésével, részben pedig a részmunkaidős munkavállalás nyugat-európai elterjedtségével magyarázza. Az EU15-ben a foglalkoztatottak 18,6 százaléka, míg az EU25-ben 15,6 százaléka dolgozik részmunkaidőben, miközben nálunk ez az arány mindössze 4,4 százalékos. A vizsgálat szerint a részmunkaidős foglalkoztatásban sem a munkaadók, sem a munkavállalók nem érdekeltek Magyarországon, mivel előbbieknek az adminisztrációs terhek növekedése, utóbbiaknak pedig az alacsonyabb jövedelem okoz nehézségeket. Ám az is valószínűsíthető, hogy ez a mutató nálunk is magasabb a szürkegazdaságnak köszönhetően, ezt viszont a statisztika nem tudja bizonyítani.
A gazdasági aktivitás rátája szintén nem éri el az uniós átlagot – áll az elemzésben. Míg az aktivitás aránya 2007. március–májusban a 15–74 éves lakosság körében 54,8 százalék volt – és az utóbbi három évben alig változott –, addig a 16–74 éveseknél ez a szám 65 százalék, s a kilencvenes évek óta lassan, de folyamatosan növekszik. A növekedés szépséghibája csak az, hogy mögötte nem a foglalkoztatás bővülése, hanem módszertani okok állnak. A statisztikákban ugyanis a munkaügyi központokhoz bejelentkezett állástalanokat az aktívak között számolják el, a lassú rátanövekedés így valójában a növekvő munkanélküliségnek tudható be.
A kutatóintézet nem számol az aktivitási ráta jelentős emelkedésével. Vizsgálatuk szerint az csak azért mozdulhat el felfelé, mert az aktív korú munkanélküliek száma növekszik, miután a közszférában folytatódik a létszámcsökkenés. A foglalkoztatási arányt ugyancsak a jelenlegi szinten valószínűsítik. Kisebb ingadozást csak a munkanélküliségi mutató kapcsán várnak. A jelenlegi – Eurostat által mért – 7,5 százalék az Ecostat véleménye szerint 7,4–7,6 százalék között alakulhat 2008-ban.
A jelentés meglehetősen lehangoló képet fest a hazai foglalkoztatottsági helyzetről, s ezen az sem enyhít sokat, hogy az Állami Foglalkoztatási Szolgálat nemrég közzétett adatai szerint vannak a gazdaságnak olyan ágazatai, ahol bővülés várható. A legnagyobb, mintegy tízezer fős létszámnövelésre a gépiparban lehet számítani a következő egy évben. A kereskedelem-, javításágazatban több mint hétezer fő találhat állást, az építőiparban ötezer, a fémalapanyag-gyártás, fémfeldolgozás területén három-, a szálláshelyágazatban csaknem kétezer pluszmunkahelyre van kilátás. Az oktatás területén viszont több mint ezer, az egészségügy, személyi szolgáltatásban csaknem kétezer fős létszámcsökkenésre lehet számítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.