Embercsempészésért, közokirat-hamisításért és kiskorú elhelyezésének megváltoztatásáért kétévi – három évre felfüggesztett – börtönbüntetésre ítélte tegnap a Szegedi Városi Bíróság Mehmet Tüysüzt, aki három évvel ezelőtt a csongrádi megyeszékhelyről Törökországba csempészte gyermekét. A bíróság súlyosbító körülményként értékelte a többszörös halmazatot, a társtettességet, illetve azt, hogy a török–magyar kettős állampolgárságú férfi az elkövetéskor tisztában volt azzal, hogy egy korábbi ítélet az anyánál helyezte el a gyermeket. Az enyhítő körülmények között a bíró felsorolta a részletes beismerő vallomást, a büntetlen előéletet, a kiskorú gyermek után fizetett tartásdíjat, illetve a megbánást. Ez utóbbit a bíró szerint azt bizonyítja, hogy Mehmet Tüysüz önként jött vissza Magyarországra, vállalva akár a büntetést is. Mivel az ügyész, a török férfi és védője is tudomásul vette az ítéletet, az jogerőre emelkedett.
Mehmet Tüysüz beismerő vallomásában elmondta, 2002-ben Szegedről az Egyesült Államokba utazott dolgozni, hogy családját el tudja tartani. Onnan két évvel később tért vissza, és ekkor tudta meg, hogy élettársa gyerekelhelyezési pert indított a háta mögött, az abban született ítélet 2003-ban jogerőre emelkedett. A bíróság ugyanakkor a gyermek láthatásáról nem rendelkezett, és erről Mehmet Tüysüz és korábbi élettársa nem is tudott megegyezni. A török férfi szerint gyermekének édesanyja nem engedte őt találkozni fiával. Mint mondta, Károlyt azért vitte magával Törökországba, mert így akarta elérni, hogy volt élettársa utánuk utazzon, és ott a láthatásról megállapodást kössenek.
A gyermek külföldre csempészésében egyik barátja segítségét kérte, akin keresztül végül eljutott egy székesfehérvári családhoz. Ez a család vállalta, hogy százezer forintért a Tüysüzéhez hasonló korú fiúgyermekük adataival, de Mehmet Károly fényképével ellátott útlevelet készíttetnek. A török férfi 2004. július 10-én mégis találkozhatott fiával, ekkor az anya beleegyezésével magával vitte azzal, hogy másnap estig visszaviszi. Ehelyett azonban Tüysüz és segítői a kisfiúval együtt még aznap elhagyták Magyarországot. A következő három évben az édesanya személyesen nem találkozhatott gyermekével, és telefonon is csak ritkán beszélhettek. Tartózkodási helyükről az apa egyetlen alkalommal sem árult el közelebbit. A gyermeket végül az idén áprilisban egy alapítvány segítségével hozták haza. Mehmet Tüysüz júniusban jött a fia után Magyarországra.
Már lehet pályázni az idei állatvédelmi ösztöndíjra
