Hetvenkét éves nyugdíjas vagyok, értetlenül állok sok téma előtt, és felmerül bennem, hogy kinek jó ez? Meghallgatom a kerek, ártatlan szemű miniszter asz-szonyt, aki még soha nem ápolt, soha nem gyógyított beteget, talán igazi beteget az influenzáson kívül nem is látott (ha igen, elnézést kérek), és még jobban nem értek semmit.
Emlékszem, Gyurcsány Ferenc egy parlamenti felszólalásában azt mondta, hogy olyan egészségügyünk lesz, hogy egyágyas ellátás, televízió, internet lesz a szobákban. Na, erre felnevetett a társadalom. Kinek? Jani bácsinak? Persze nem annak, hanem annak, aki meg tudja fizetni. De a Jani bácsi is kapja meg azt az ellátást, mint az, aki többet tud fizetni. A vizitdíj meg a háziorvosok folyamatos foglalkoztatása, ha például egy gyulladással a sebészetre mentünk eddig; most előbb háziorvos 300 forintért, talán meg sem nézi a sebet, mert az már szakrendelés, adja a beutalót a sebészetre, míg végre ellátást kapok. Odamegyek, újabb 300 forint. De ez csak egy pici seb, akinek nagyobb gondja van, még többet fizet, és küldözgetik a beteget ide-oda. Lehet, hogy eddig nem volt korszerű meg modern az ellátás, de volt. És mi, betegek bíztunk abban a korszerűtlennek kikiáltott gyógyításban, amit most rendre megszüntetnek. És az én nevemben megváltoztatnak.
Nyereségérdekelt több-biztosítós rendszer. Most ez a sláger. Hogy legyen min rágódni, bosszankodni. Az a kérdésem: ki meri ezt bevezetni az én, vagyis az állampolgár beleegyezése nélkül? Ki mer a fejem felett intézkedni az én egészségemről, az én biztosításomról? Ki meri azt nekem bebeszélni, hogy ha felemelik a nyugdíjkorhatárt, az nekem, állampolgárnak majd jobb lesz? Ki mer határozni helyettem? Ki mer engem állampolgárként gyereknek nézni, és feltételezni rólam, hogy elhiszem azt a színjátékot, amit az SZDSZ és az MSZP művel? Hát kinek a miniszterelnöke a jelenlegi? Nem a népé? Nem a nép érdekeit kellene képviselnie? Jó, hogy öreg vagyok és kevés van hátra, és nem sokáig fogok boszszankodni ilyen kapkodó intézkedéseken. Csak az a baj, hogy a gyerekeim és az unokáim szenvedő alanyai lesznek ezeknek a tévintézkedéseknek.
Miért kell így sietni? Az embernek az az érzése, hogy félnek valamitől, hogy történni fog valami, és nem lesz idő arra, hogy a még meglévő tb-vagyont privatizálják. Ők akarnak még több pénzhez jutni, a kisemberek pénzéhez. És ha hozzájutnak, ki leszünk téve annak, hogy minket, öregeket, elesetteket senki nem akar majd a biztosítójába bevenni. Hiszen az öreg, pénztelen nyugdíjasokon, akikkel csak baj van, nem lehet profitálni. Most a szemfényvesztés ideje van, mint a választások előtt. Nem akarok senkit emlékeztetni arra a gusztustalan magatartásra, amikor is Gyurcsány kikérte magának, hogy az Orbán úr figyelmeztetett a vizitdíjra, és az egészségügyben várható változásokra. Emlékszünk még rá? Arrogáns, gyűlölködő hangon arról szónokolt, hogy ilyen módon akar szavazatokat szerezni Orbán úr. És kijelentette, nem lesz vizitdíj, receptdíj, és nem lesz semmiféle fizetős ellátás. Emlékszünk rá? A tévévita ezen részét mindennap le kellene játszani az embereknek, hogy így higgyünk a jelenlegi vezetőinknek.
Itt volt Németországból az unokaöcsém látogatóban és csak annyit kérdezett: Milyen miniszterelnökötök van nektek?
Szigethy Valéria
nyugdíjas, Budapest
Egymásnak estek a balatoni nyaralók, mert a természet teszi a dolgát
