Nazarbajev és a „kazah út”

A gazdasági növekedés és az életszínvonal javításának kérdései állnak a hét végén tartandó kazahsztáni parlamenti választások kampányának központjában. Az elnök, Nurszultan Nazarbajev pártja által proponált témák uralják a vitákat, s kétség sem férhet a gazdasági és szociális szférában hatalmon eddig is bizonyító Nur Otan Népi Demokrata Párt ismételt fölényes győzelméhez.

2007. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy pillanatig sem volt kétséges a Nur Otan győzelme, az átfogó politikai reform jegyében előre hozott választások közeledtével azonban még nyomasztóbban egyértelmű az ország elnöke által fémjelzett párt nagyarányú győzelme. Mindez magyarázható Nazarbajev népszerűségével, amely a zsenge pártrendszer és a vezető tekintélyének hagyományára épülő viszonyok közepette megalapozza a Nur Otan sikerét. A párt jelenleg 75 százalékos népszerűsége reális annak fényében, hogy a társadalmat leginkább érdeklő gazdasági-szociális kérdésekben a többi párt is lényegében ugyanazt mondja, mint a Nur Otan, amely az utóbbi években a gyakorlatban is bizonyíthatott.
„Először a gazdaság, utána a politika!” – hangzik az 1991 óta az államfői tisztet betöltő Nazarbajev pártja által hirdetett „kazah út” szlogenje. Ennek lényege, hogy a Szovjetunió felbomlása után a politikai stabilitás megteremtése és a gazdasági reformok előrelendítése érdekében Nazarbajevnek szinte egy személyben kellett a kezébe vennie a hatalmat. A hatalom úgy véli, mára eljött az ideje, hogy Kazahsztán megvonja e stratégia mérlegét. A makrogazdasági mutatók lenyűgözők, hiszen a GDP növekedése immár évek óta 10 százalék körüli. Ennek harmadát a kis- és középvállalkozások adják, rövid idő alatt megerősödött egy hatékony pénzügyi rendszer, az infláció 6–8 százalékos, s az ország a versenyképességi listán megelőzi a Független Államok Közösségének többi tagját.
A Nur Otan azonban nemcsak a GDP megduplázását, hanem az életszínvonal érezhető javítását is zászlajára tűzte, már az elmúlt években növelve az egészségügyre vagy az oktatásra fordított összegeket. Nőttek a lakosság bevételei is: 2005-ben a reálbérek például átlagosan 14,8 százalékkal haladták meg az előző évit. A havi átlagkereset nominálisan 314 dollár. Egy olajban és ásványi anyagokban gazdag ország számára azonban ez a szint aligha lehet a végcél. A Nur Otan a következő öt évre a lakosság bevételeinek megduplázását, az átlagnyugdíjak két és félszeres emelését és nem kevesebb, mint ötvenmillió négyzetméternyi lakás építését ígéri.
A külföldi bírálatokra is figyelve a 2009-ben az EBESZ soros elnöki tisztére pályázó kazah vezetés is érzi, hogy a gazdasági növekedés mellett a politikai rendszer sem állhat egy helyben, s modernizálására, a nemzetközi normákhoz közelítésére megérett az idő. Nazarbajev hozzáfogott a politikai reformhoz, amelynek lényege a demokratikus intézmények erősítése, a társadalmi párbeszéd szélesítése. Az alkotmány módosításait nézve a gyakorlatban ez elmozdulást jelent az elnöki rendszer felől egy elnöki-parlamenti berendezkedés irányába. Először kerül sor az arányosság rendszerében a választásokra, amely a pártok erősödését hivatott demonstrálni. A ki nem mondott célig, miszerint Kazahsztán a demokratikus fejlődés egyik ázsiai mintaországa legyen, még hosszú az út.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.