Egyre több kritika éri az ingatlanadót és a luxusadót a kormánypárti politikusok részéről. Az erősödő ellenállás különös jelentősséggel bír, hiszen a koalíciós együttműködési megállapodásban és a konvergenciaprogramban is fontos elem a vagyoni típusú adók kivetése. Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese a kormánypárti Népszava tegnapi számában egyebek mellett hangsúlyozta: a szocialista frakció keddi ülésén megjelent képviselők túlnyomó többsége semmilyen formában sem támogatja az úgynevezett luxusingatlanokra vonatkozó adón túl más ingatlanadó bevezetését.
Az MSZP ésszerűség és felelősség platformjának hírlevele mindemellett arról tájékoztat, hogy „az ingatlanadó bevezetése tekintetében nagyon megosztott az MSZP belső közvéleménye”. Kertész Krisztián, a platform elnöke szerint ugyanakkor sem a koalíciós megállapodást, sem pedig a konvergenciaprogramban foglalt vállalások teljesítését nem veszélyeztetné az ingatlanadó bevezetésének esetleges csúszása, mivel a vártnál kedvezőbben alakul az államháztartás hiánya. – Mindenképpen támogatjuk a vagyoni típusú adók kivetését, valamint az ingatlanszerzés illetékeinek és költségeinek csökkentését. Ezt azonban csak egy átfogó adóreform keretében látjuk megoldhatónak, ötletszerű változtatásoknak semmi értelme – közölte Kertész. A platform vezetője arra a kiszivárgott elképzelésre, hogy a luxusadóval terhelt ingatlanok értékküszöbe százról ötvenmillió forintra csökkenne, úgy reagált: az adóval terhelt lakások számának ötletszerű növelése lényegi változást nem eredményezne. – Annak pedig nem látjuk értelmét, hogy az ingatlanadó és a luxusadó egyszerre működjön, mivel a két adónem lényegében hasonló célt szolgál – tette hozzá Kertész Krisztián.
Ez utóbbi gondolatot osztja Kis Zoltán, az SZDSZ képviselője is. Ugyanakkor – mint azt a politikus lapunkkal közölte – a luxusadót csak úgy válthatná fel a minden lakásra kiterjedő ingatlanadó, ha elkészülne az egyértelmű kritériumoknak megfelelő ingatlankataszter. Ez azonban – utalt rá Kis Zoltán – a szakma véleménye szerint is hosszú éveket vehet igénybe. A liberális politikus a luxusadóról szólva hangsúlyozta: az nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ezért nem tartja jó ötletnek azt sem, hogy a becsődölt adónemet már az ötvenmilliós lakásokra is kiterjesszék.
Mit hoz a nyár?
