Német párbeszéd tálib csoportokkal?

Bombamerényletnek esett áldozatul Kabulban a német Szövetségi Bűnügyi Hivatal három képviselője, akik az elrabolt német túszok kiszabadításával kapcsolatos tárgyalások előmozdításán fáradoztak Afganisztánban. Halálukat távirányítással robbantott akna okozta. A terrorcselekmények egyre bizonytalanabbá teszik az afganisztáni fővárost, a Hamid Karzai államfő fémjelezte vezetés képtelen megfékezni a tálib előretörést.

Stefan Lázár
2007. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A merénylet alapvetően befolyásolhatja azt a Berlinben zajló vitát, hogy a kormány kezdeményezzen-e párbeszédet a mérsékeltebbnek tartott tálibokkal. Májusban a német hadsereg három katonájának életét oltotta ki egy afganisztáni merénylet. A németekkel szemben fokozatosan növekvő agresszivitás tényét alátámasztja a három bűnügyi szakértő halála. A pokolgép a több kocsiból álló nemzetközi konvoj német zászlóval jelzett járműve mellett robbant. A merénylet a parlamenti pártok azon képviselőit erősíti, akik elutasítják a kormány javaslatát az „értelmes” tálibokkal folytatandó párbeszédre. Karl-Theodor zu Guttenberg, a külügyi bizottság kereszténydemokrata frakciójának vezetője annak a meggyőződésének adott hangot, hogy bár a tálibok nem alkotnak homogén egységet, semmi sem utal arra, hogy soraikban mérsékelt erők is lennének. Ruprecht Polenz (CDU) óvott attól, hogy a német és nemzetközi elkötelezettség erkölcsi alapját ilyen javaslatokkal aláássák. A szociáldemokraták és a Zöldek a kormány javaslatában utalást látnak arra, hogy az afganisztáni helyzet valóságát az eddiginél differenciáltabban kell kezelni.
Eközben az Irakra vonatkozó német diplomácia számára elgondolkoztató tanulmánnyal lépett a nyilvánosság elé a berlini Tudomány és Politika Alapítvány. Az Irak jövőjének taglalásával foglalkozó tanulmány abból a kiábrándító felismerésből indul ki, hogy a terrortól megrendült ország állami léte forog kockán. „Már csak arról lehet szó, hogy megakadályozzák az államforma teljes széthullását” – hangoztatja az alapítvány tanulmánya. A dokumentum a napi terrorcselekményeken túlmenően utal a szunniták, a síiták és a kurdok saját érdekeik szerint alakuló ellentéteire. A harmincoldalas dolgozat rámutat az egymással szemben álló népcsoportok fokozatosan erősödő egoizmusára, és a vizsgálatok eredményeként leszögezi: „az iraki belpolitika egyetlen témát ismer, az egyes érdekcsoportok hatalmának, befolyásának és biztonságának kiépítését”. Ezen túlmenően azt sem tartja kizártnak, hogy az északi országrészben élő kurdok öntudatának és befolyásának növekedése – az ott található olajmezőkben rejlő gazdasági erőt kihasználva – Törökország intervencióját vonná magával.
A bagdadi kormány széthúzása és cselekvőképtelensége miatt elképzelhetetlen az olajbevételek igazságos elosztása. Megoldást jelentene egy föderalista alapokra épülő államforma, etnikai és vallási választóvonalak nélkül. A kompromisszum lehetősége azonban minimális, tekintettel elsősorban a szunnita és síita ellenállásra – holott az alternatíva mindössze káosz, erőszak és – a berlini megítélés szerint – síita diktatúra lenne.

Bukott kanadai miniszter. Stephen Harper kanadai kormányfő leváltotta védelmi miniszterét, Gordon O’Connort. Lapinformációk szerint a tárcavezetőt súlyos bírálatok érték az ország afganisztáni szerepvállalása miatt. O’Connor helyébe az eddigi külügyminiszter került. (S. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.