Nyomkereső

Bóka Máté Ciprián
2007. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetek közötti éles harc ugyan gazdasági alapokon nyugszik, de elválaszthatatlan az érzelmi alapállástól – mondja Bárdi László, a Pécsi Tudományegyetem Ázsia-központjának alapító vezetője, orientalista, aki majd két évet töltött Kínában. Úgy látja, számos ígéretes üzlettől estünk el, mert nem voltunk tisztában a lehetőségekkel.
Több tucat értelmiségi vette kézbe a tollat tavasszal Csoóri Sándor felhívása nyomán, hogy aláírja a Márciusi Chartát – ezzel egy új, a nemzet értékeit megőrizni kívánó, az ország súlyos gondjait feltáró és javaslatokat is megfogalmazó mozgalom jött létre. Az aláírók között találjuk Bárdi Lászlót, a Pécsi Tudományegyetem Ázsia-központjának vezetőjét, orientalistát, a Magyar Demokrata Fórum egyik helybeli alapítóját, majd országos munkatársát.
– Erejük nem csak a fegyvereknek van. Kínában – hoz példát kedvenc kutatási területéről – több császárt üldöztek el a hazugságai, a becstelensége miatt, mint azért, mert egy hadjárata éppen rosszul végződött.
A hetvenkettedik életévén túl járó Bárdi László majd két évet töltött Kínában, s olyan zárt vidékekre is sikerült eljutnia, ahova sokszor a helyiek sem tudtak. Három éve Stein Aurél nyomdokain járta végig az egykor tevekaravánok által taposott selyemutat. Néhány hete tért vissza huszonnegyedik expedíciójáról, ezúttal egy televíziós forgatócsoport tudományos vezetőjeként a kétezer-ötszáz éves Császár-csatornán hajózott végig.
Magyaróváron (ma Mosonmagyaróvár) látta meg a napvilágot, fiatalságának meghatározó emlékei mégis Erdélyhez, a Szamos menti vidékhez köthetők. A szülők ugyanis kétszer kényszerültek elhagyni szülőföldjüket, először Trianon után, majd – mivel visszaköltöztek a II. bécsi döntés után – 1945-ben.
Az orientalistát Kínát illetően is elsősorban a magyarság eredetének kérdése, „keletiségünk” még fellelhető nyomai érdeklik. Az ázsiaiak rendkívül ragaszkodnak hagyományaikhoz, mint mondja, mélységesen tisztelik a családot, az erkölcsi értékrendet. Úgy véli, nem öncélú, amit tesz, az eredetkutatás mögött ugyanis az eredettudat kérdéseit feszegeti, ennek hátterében pedig ott a nemzettudat.
– A nemzetek közötti éles harc jórészt gazdasági alapokon nyugszik, de elválaszthatatlan az érzelmi alapállástól is – vélekedik. Megjegyzésünkre, miszerint a hajdan felfedezéseiről, találmányairól híres Kína – semmibe véve a nemzetközi copyright jogát – az elmúlt évtizedekben olcsó textilekkel és másolt elektronikai termékekkel árasztotta el világot, Bárdi László azt mondja, félreérti a helyzetet, aki emögött kényelmességet, esetleg öncélú gazdasági számításokat sejt. A jóhiszemű másolás gyökerei is a kínai gondolkodásban rejlenek, hiszen Konfucius tanítása szerint ami tökéletes, azt követni, másolni kell. A fejlődés megdöbbentő – idézi fel legutóbbi kínai útját a pécsi tudós. Sanghajban 431 kilométeres sebességgel száguld a lebegő mágnesvonat, a tengerpart gazdagabb régióiban pedig hetente átlagban két új felhőkarcolót adnak át. Mint mondja, amikor tizenkilenc évvel ezelőtt Kínában járt, Pekingből még alig tudott hazatelefonálni.
– Egy vacak bódéhoz sétáltam, ahol a központos megkérdezte, kit és hol szeretnék felhívni, s csak azután adott engedélyt a beszélgetésre – meséli. – Ma már szinte nincs olyan járatlan vidék, lakatlan terület, ahonnan nem tehetném ezt meg: a sivatag közepén, a híres Khotan oázisban, a selyemút mentén, agyagházak mellett is telefonálhatunk – a telepített napelemmel működő mobilátjátszóknak köszönhetően. Még a legnyugatibb tartomány fővárosában, az ujgur Ürümcsiben is szinte ijesztő, ahogyan sorban nőnek ki a földből a bevásárlóközpontok.
Kína fejlődése persze nem volt töretlen, vargabetűk kísérik a hatalmas ország történelmét: a múlt század elején gazdasági és politikai mélyponton volt, majd az 1966-tól 1976-ig tartó kulturális forradalom éveiben újabb súlyos válság jött.
– Nem volt az sem kulturális, sem igazi forradalom, hacsak a véres eseményeket nem tekintjük annak – summázza véleményét a tudós, majd hozzáfűzi, Kína életében a rossz jelszavak sokszor váltakoztak a jókkal. A reformokra alapozott fellendülés Mao Ce-tung 1976-ban bekövetkezett halála után indult meg igazán. A kétarcú Kínára jellemző, hogy az egyetlen ország volt a „vörös táborból”, ahol a felelősnek ítélt politikai vezetőket bíróság elé állították. A kutató szerint megpróbáltak lényegében szakítani a maoizmussal, s bár ez nem mindenben sikerült, formálisan a politikai rendszer maradt, de Kína „kinyílt” – a gazdasági növekedés üteme pedig ma már jócskán megelőzi az Egyesült Államokét is. Ezért hát Magyarországnak is erősítenie kellene kapcsolatait a szinte feltartóztathatatlanul fejlődő jövendő világhatalommal.
Ahogy Bárdi László fogalmaz, rengeteg lehetőséget elszalasztottunk. Tizennyolc évvel ezelőtt akár a diósgyőri vasművet is megmenthettük volna egy kínai kezdeményezés révén. Akkoriban ugyanis nyersanyaghiány volt a nehéziparáról híres Mandzsúriában, a kínaiak pedig tudták, hogy a vörös birodalom szétesésének idején a szovjetek már nem veszik át a diósgyőri vasműtől a termékeket – ők viszont vitték volna szívesen. Az akkori ipari miniszter, Szabó Iván azonban nem ismerte fel ennek jelentőségét.
– Megkerestük, egy héten belül reagálnia illett volna, de nem tette csaknem egy évig – fűzi hozzá. – A másik sokszor idézett példám a magyar borokhoz kötődik. Egy vállalkozó kedvű kínai áruházlánc négyszáz üzletében szerette volna árusítani a siklósi, villányi borokat – hiába érdeklődtek azonban a magyar illetékeseknél, nem volt reakció. Azóta eltelt tizenöt év: ma chilei, spanyol, francia nedűk sorakoznak a polcokon. Az ujgurok földjén pedig az Ikarus próbálkozott: autóbuszokat szállított volna, ám olyan „szakértőre” bízták a tárgyalásokat, aki alig ismerte a helyi körülményeket. Azóta itt a német autóipar telepedett meg. Ezek mind elszalasztott üzletek, s nem lenne jó, ha a kihagyott lehetőségek hazája maradnánk – összegez a Kelet-kutató. – A gazdasági kapcsolatokat arra lehetne építeni, hogy – ellentétben a nyugatiakkal – bennünk, a keletről elszármazott népben megbíznak, márpedig a kínaiaknál alapszabály: előbb jön a barátság, s csak ebből az üzlet.
Az Ázsia-központ korábbi igazgatója szerint a helyzet átértékelését jelzi, hogy tizenöt éve Magyarországon még csak öten tanulták a kínait – hárman közülük Ukrajnából jöttek –, ma viszont már nemcsak az ELTE-n, hanem a Külkereskedelmi Főiskolán is oktatják nyelvet, valamint sokoldalú felkészítést nyújtanak a távol-keleti kapcsolatok kölcsönösen előnyös építéséhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.