Számítások szerint mintegy nyolc százalékkal alacsonyabb ellátásra számíthatnak a jövőre nyugdíjba vonulók, azaz a teljes 13. havi nyugdíjnak megfelelő összeggel kapnak kevesebbet, mint azok, akik még az idén nyugdíjba mehetnek. A nyugdíjcsökkentés oka a nyugdíj-megállapítás szabályainak változása a jövő évtől.
– A hazánkban elő 3,3 millió nyugdíjas több mint kétharmadának 50 100 forint alatt van a nyugdíja – magyarázta tegnapi sajtótájékoztatóján Iván László. A fideszes szakpolitikus úgy látja: a kormány akkor csökkenti a nyugdíjakat, amikor a nyugdíjas- kosárban már amúgy is számos változás ment végbe (gáz- és távhőáremelés, élelmiszerek drágulása, gyógyszeráremelés, vizitdíj). – A módosítások diszkriminálják a régi és a jövőbeni nyugdíjasokat, így egyfajta társadalmi szakadás következik be – fejezte ki aggodalmait Iván László.
*
Soltész Miklós KDNP-s országgyűlési képviselő korábban úgy nyilatkozott, hogy ebben az évben a kötelező magánnyugdíj-pénztári befizetések miatt 300 milliárdos a hiány a nyugdíjkaszszában. Hozzátette: azt javasolják, amit a Fidesz-kormány alatt be is vezettek, hogy ne legyen kötelező a magánnyugdíjpénztárakba befizetni nyolc százalékot, hanem lehessen (szabadon választva) az államnak is befizetni azt. A politikus szerint ugyanis a jelenlegi szabályozás is hozzájárul ahhoz, hogy üres a nyugdíjkassza.
A Kormányszóvivői Iroda a Fidesz álláspontjára válaszul született reagálásában kifejtette: „Az új rendszer kiküszöböli a jelenlegi nyugdíj-megállapítási szabályokban fellelhető számos ellentmondást, így például az utolsó három év keresetei is valorizáltan számítanak majd bele a nyugdíjkiszámítás alapjába.” Azt a kormány is elismerte, a 2008-ban életbe lépő változások nem érintik azokat, akik korábban vonultak nyugdíjba.
Hozzáteszik, az új szabályok hozzájárulnak a nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatóságához is, mivel a nyugdíj megállapítása során azok járnak jobban, akik hosszabb szolgálati idővel rendelkeznek, így arra ösztönzik a munkaképes korú embereket, hogy aktívak maradjanak, és később hagyják csak el a munkaerőpiacot.
A legfrissebb KSH-adatok szerint az elmúlt fél évben megközelítőleg hat százalékkal csökkent a nyugdíjak reálértéke a tavalyi azonos időszakhoz képest. A júliusi adatok azt mutatják, a hónapban a pénzromlás üteme 8,4 százalék volt, és az év első hét hónapjában átlagosan 8,5 százalékkal emelkedtek az árak az egy évvel korábbihoz képest. A hivatal jelentése szerint a háztartási energia árai nőttek a legnagyobb mértékben, 31 százalékkal (!), aminek hátterében a hatósági- ár-emelések álltak. Az élelmiszerek 12 százalékkal drágultak. Mindez azt a több mint kétmillió nyugdíjast is érzékenyen érinti, akinek járuléka mindössze ötvenezer forint körül mozog.
Iván László Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető titkárságán adta át azt a törvényjavaslatot, amiben a Fidesz az MSZP támogatását várja a tervezett nyugdíjcsökkentés megakadályozása érdekében. Az önálló indítványban indoklásként szerepel többek között az is, hogy a nyugdíjas-infláció már most meghaladja a 12 százalékot.
A Magyar Nemzeti Bank közgazdásza, Orbán Gábor az Info Rádióban elmondta: az új számítási módszer közelíti a ma még túlságosan nagyvonalú magyar rendszert az uniós átlaghoz. Az új formula az idő előrehaladtával egyre több pénzt hoz majd a költségvetésnek, mivel a szigorítás egyre fokozódik.
Rámutatott, fontos tényező, hogy a nyugdíjasok cserélődnek: 2008-ban csak néhány tízezernek számolják majd ki az új módszerrel a nyugdíját, 2009-ben azonban még többnek, miközben a rendszerből lassacskán kiesnek azok, akiknek a nagyvonalúbb nyugdíjformulával állapították meg a járandóságát. A jegybank közgazdásza szerint ez még önmagában nem elég ahhoz, hogy csökkenjenek a járulékok. – Még mindig negatív a nyugdíjkassza egyenlege. Nem is látjuk, hogy miként lesz valaha pozitív – mondta Orbán Gábor, aki hozzáfűzte: először a kiadási oldalon kell megalapozni a járulékcsökkentést további intézkedésekkel.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
