Öveges professzor utódai Amerikából

Varga Klára
2007. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezúton hívjuk fel a kedves rebiszesek figyelmét azokra a gyanús elemekre, akik az ősz folyamán vagy a későbbiekben diétás kólát tartalmazó gazdaságos pillepalackkal, zacskós kiszerelésű kősóval és/vagy dobozos mentolos cukorkával grasszálnak valamely nyilvános rendezvény helyszínén, illetve annak közelében. Esetleg olyanokat sem árt szemmel tartani, lehallgatni, netán letartóztatni, akik a fenti komponenseket otthonukban vagy telephelyükön nagy mennyiségben halmozzák fel. A családi kiszerelésű diétás kólába potyogtatott négy-öt szem mentolos cukorka ugyanis akár hét méter magas kólagejzírt is képes előidézni.
És ez immár nem puszta városi legenda, mint a többi, amelyeket a tudósok nem túl nagy meggyőzőerővel magyaráznak: a Discoveryn sugárzott, magyarul Állítólag… címre keresztelt „dokumentumsorozatban” Jamie és Adam laboratóriumi körülmények között bizonyította be, hogy tény. Sőt azt is nagy részletességgel mutatták be a kedves potenciális tüntetőnek, miért jobb e célra a diétás kóla a cukrosnál vagy a szódavíznél. Mentolos cukorkából a hepehupás felületű a nyerő, a cukormázzal vont drazsét hagyjuk a babazsúrokra, a profiknak viszont a durva kősót ajánlják, bár utóbbiban nincs gumiarábikum, ami szintén jó szolgálatot tesz.
Jamie és Adam, bár a sorozat amerikai címe szerint inkább legendairtásra szerződtek, mégis szemmel láthatóan akkor a legboldogabbak, ha a soros legenda működik, vagy legalább a kísérletekkel sikerül a nyomára bukkanni annak, mi is lehet az interneten és közszájon forgó szóbeszéd alapja. Ha elszakad a túlfeszített acélkábel, képes-e egy embert derékban kettévágni, ahogy a halászok mesélik, felrobbanhat-e a szilikonos mellbetét, működik-e a krumplibomba, lesz-e hatalmas tűztorta a cukor és a salétrom elegyéből.
A két negyvenes pasas nemcsak azt bizonyítja be műsorról műsorra, hogy a fizika és a kémia mindenkinek való, mindenki számára érthető, nagyon is mulatságos és hasznos tudomány, hanem azt is, hogy a magasan képzett, ám nyitott, jó kedélyű és kreatív csúcsértelmiségi sokoldalúan hasznosítható még akár a médiában is. Jamie Hyneman ugyanis civilben nyelvész és mérnök, Adam Savage pedig grafikus, író, színész.
Azért lehet egy-két aggályunk is a műsorral kapcsolatban. Megspórolhatnák az átlátszó igyekezetet arra, hogy a nézők drámai jelentőséget tulajdonítsanak a két homo ludens hasznos és jópofa játszadozásának. De azt rémülten figyeljük, amikor lakótelepi konyha méretű és belmagasságú zárt térben gyújtanak elég nagy tüzeket a fiúk, aztán mosolyogva hozzáteszik a látottakhoz, hogy ezt azért otthon senki ne próbálja ki. Abban az országban, ahol a Superman-jelmez használati utasításába bele kellett írni, hogy aki magára húzza, az attól még nem tud repülni, tehát lehetőleg ne álljon ki az ablakba a kilencediken…
Néha arra is gyanakszunk persze, hogy egy magyar általános iskolás kicsit hamarabb a végére járna egy-egy legendának, de a legutóbbi műsor utáni fórumos bejegyzések egyikével, mely szerint a betelefonálós műsorok helyett inkább hétköznapi fizikát, kémiát a magyarnak! – mélyen egyet tudunk érteni. Úgyhogy hajrá, kedves magyar média!
(Állítólag… Discovery Channel, augusztus 14., 10.00.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.