Parkolópályán a dioxinlabor

Egy évvel ezelőtt állította parkolópályára a kormány azt a laboratóriumot, mely gyors és pontos dioxinvizsgálatokat végezhetett volna, s amelynek felszerelésére korábban több mint egymilliárd forintot költöttünk. Mindeközben az indiai guargumival kapcsolatos dioxinvizsgálatok csigalassúsággal haladnak, veszélyeztetve ezzel a magyar állampolgárok egészségét.

Dénes Zoltán
2007. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még 1997-ben írta ki az unió azt a PHARE-pályázatot, melyen az akkori Országos Közegészségügyi Központ (OKK) egy évvel később eredményesen vett részt, s ezzel lehetővé vált, hogy hazánk mintegy 7,8 millió euró értékben szerezzen be különböző műszereket. Ebből hétmillió euró értékben konkrétan analitikai kémiai műszereket vásárolhattunk. Az OKK-hoz 4,4 millió euró értékű műszer érkezett. Az eszközök telepítése és beüzemeltetése 2002 márciusában fejeződött be. Ugyanez év végére az így létrehozott laboratórium tevékenységének jelentős részére akkreditált státust szerzett. Az intézmény feladata a közegészségügy – környezet-, település-, élelmezés-, táplálkozás-, munkaegészségügy és kémiai biztonság – területén előforduló toxikus és egyéb kémiai elemek, a mérgező és nem mérgező szerves vegyületek megbízható minőségi azonosítása és mennyiségi meghatározása volt. Ezen belül a kijelölt csúcslaboratórium elsődleges feladata volt a különösen veszélyes vegyületek – köztük például a dioxinok – azonosítása és mennyiségi meghatározása. Az úgynevezett dioxinlabort 580 ezer euró uniós és több millió forint hazai forrásból alakították ki. A labor kifejezetten Magyarország közegészségügyét szolgáló tevékenységet végzett, tervezett működési költsége százmillió forint volt. Az állam egyszer sem biztosított költségvetési pénzt, forrásait vállalkozási tevékenységéből gazdálkodta ki. Az állami vezetők a labort ünnepélyes keretek között, 2003-ban adták át, pár hónappal 2002-es uniós akkreditációja után.
A laboratórium 2003-ban még 7000, 2004-ben 8800, 2005-ben pedig már több mint 18 ezer vizsgálatot végzett. A gondok 2005 év végén, 2006 elején kezdődtek. Ekkor átszervezték az OKK-t, s ennek révén a dioxinlabor átkerült az Országos Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Intézet munkahigiénés főosztályához, így a csúcslaboratóriumot egy csapásra kémiai laborrá degradálták. Ezt követően 2007 januárjában az intézet átkerült az Országos Kémiai Biztonsági Intézethez, majd áprilisban az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőséghez. Vagyis szép lassan kipenderítették az egészségügyi területről. Ilyen körülmények között pedig már érthetővé válik, hogy hazánkban miért az országos főállatorvos nyilatkozik az emberek egészségét veszélyeztető élelmiszer-szenynyeződésekről.
Egyébként azt követően, hogy a labort ily módon degradálták, idén az első fél évben információink szerint mindössze háromszáz vizsgálatot végzett. Az intézmény indulásakor – amikor még további 30 százalékos létszámbővítést terveztek – tíz diplomás, tizenhárom technikus, két kisegítő és egy adminisztrációs dolgozót foglalkoztatott, idén pedig már csak hét diplomást, hét technikust, illetve egy kisegítőt alkalmaz. A fejetlenséget jelző átszervezések nyomán távozó dolgozók között volt a dioxinvizsgálatokkal foglalkozó szakértő is. Így állt elő az a helyzet, hogy bár a labor műszerezettsége tökéletesen alkalmas lenne az indiai guargumi dioxintartalmának mérésére és négy napon belüli kimutatására, a szakértői gárda kényszerű távozása miatt azonban az állam már nem rendelhetett innen vizsgálatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.