Pénzügyi fekete dobozok

Sok esetben pánikszerű reakciókat vált ki a távol-keleti és az arab államok tulajdonában lévő befektetési alapok gyors globális terjeszkedése. A hatalmas felvásárlásokat végrehajtó állami holdingok közül a legnagyobb az Egyesült Arab Emirátusok tulajdonában van: az általa kezelt vagyon értéke meghaladja az 500 milliárd dollárt, ami összehasonlításképpen az egész magyar GDP közel négyszeresét teszi ki.

2007. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy látszik, mégiscsak lehet jó tulajdonos az állam – legalábbis ez derül ki a világ legtehetősebb állami kézben lévő befektetési alapjainak hozamnövekedéseiből, amelyet a Financial Times közölt a napokban. Az úgynevezett független állami befektetési ranglista élén az olajban gazdag Egyesült Arab Emirátusok tulajdonolta Abu Dhabi Társaság áll, amelyet közel 30 éve alapítottak, és a jelenleg kezelése alatt álló érték már 500 milliárd dollár (majdnem 100 ezer milliárd forint) felett jár. Az Arab-öböl menti ország terjeszkedése legutóbb az USA-ban váltott ki erőteljes ellenkezést, amikor a szintén állami Dubai Ports World amerikai kikötőket vásárolt fel. A kompromisszummal végződő megoldás szerint az arab vállalatnak öt amerikai kikötőt el kellett adnia ahhoz, hogy megtarthassa a legnagyobb, közel hétmilliárd dollárért megvett zsákmányt, a P and O-t kikötőt, így a dubai alap a világ egyik legkiterjedtebb vállalathálózatát építhette ki a szektorban.
A második helyen a legátláthatóbb, egyben nemzetközi szinten is követendő mintának tartott norvég kormányzati nyugdíjalap áll több mint 300 milliárd dollárral, amely jórészt az északi-tengeri olajkutak hasznának fialtatásából származik. Az alap sok kisebb részletben helyezte el befektetéseit: jelenleg 3500 társaságban vagy vállalkozásban bír tulajdonrésszel, így a tőzsdei kockázatait is jelentősen lecsökkenti. A legjelentősebb európai és amerikai bevásárlásokat a parányi Brunei és Katar eszközölte: utóbbi most éppen az egyik legnagyobb piaccal bíró brit Sainsbury hipermarket-hálózatra alkudozik. A felvásárlási félelmek azonban leginkább Oroszországhoz és Kínához kapcsolódnak: míg az előbbi az olajárak emelkedésén felhizlalt állami stabilizációs alap dollármilliárdjaiból próbál stratégiai jelentőségű európai energetikai cégekhez jutni, addig Kína pénze az óriási kereskedelmi többletéből származik. A kínai gazdaság kettősségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az óriási állami vagyon egy részének elosztását már külföldi privát befektetési alapokra bízta a kommunista vezetés. Nagy riadalmat váltott ki, amikor a 200 milliárd dolláros tőkével rendelkező China Investment részesedést vásárolt az egyik legbefolyásosabb magánbefektetési társaságban, a Blackstone-ban, amely többek között a Deutsche Telekomra is pályázott. 2005-ben például a legnagyobb kínai állami olajvállalat hiába próbálta megkaparintani az amerikai Unocal energiaóriást, a 18 milliárd dolláros ajánlatát elutasították, és inkább az amerikai Chevront részesítették előnyben.
A felvásárlások, illetve a stratégiai fontosságú szektorok külföldi állami tulajdonba kerülése azonban nem csak a tengerentúlon okoz félelmeket, és sarkall piacvédő törvénymódosításokra. Az Európai Unió nemtetszését az orosz Gazprom terjeszkedése váltotta ki: Peter Mandelson, az EU kereskedelmi biztosa védelmi és ellenőrző intézkedéseket sürget, és akár az aranyrészvény ismételt bevezetését is elképzelhetőnek tartja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.