Radikalizálódó viszony Szlovákiával?

Neszméri Sándor
2007. 08. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szlovák–magyar viszony „radikalizálódásától” tart négy szlovák kereszténydemokrata politikus, köztük az egykori miniszterelnök, Ján Carnogursky, a volt házelnök, Frantisek Miklosko és az exbelügyminiszter, Vladimír Palko. A pozsonyi várban, rendkívüli sajtóértekezleten tudatták az újságírókkal, hogy ennek „két forrását látják”: az egyik a Magyar Gárda megalakulása, a másik pedig a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) a benesi dekrétumok felülvizsgálatát szorgalmazó szándéka.
A kereszténydemokrata politikusok szerint az MKP „Budapest fogságába került”, ezért – „a helyzet megnyugtatása érdekében” – a kisebbségi kérdést kölcsönös konzultációkkal Pozsonynak és Budapestnek kellene kezelnie. Vladimír Palko szerint „bizalomerősítő lépésekre” is szükség lenne, ennek jegyében pedig Magyarország visszaszolgáltathatna Szlovákiának 503 műkincset, amit 1867 és a második világháború között több hullámban tulajdonított el. A történelmi megbékélésre ilyen feltételek mellett kerülhetne sor, éspedig úgy, hogy a magyar és a szlovák parlament azonos időben nyilatkozatot tenne közzé, amelyben kölcsönösen bocsánatot kérnek a szlovák, illetve a magyar kisebbségtől az őket ért méltánytalanságok miatt. Ehhez csatlakozhatna – ha akar – az MKP, de úgy, hogy a benesi dekrétumok nem kerülnének ki Szlovákia jogrendjéből, mert azok – a kereszténydemokrata politikusok szerint – a második világháborút lezáró békeszerződések szerves részét képezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.