Nem történt ciánszennyezés a nagybányai Remin állami román bányavállalat vezetékrendszerének keddi meghibásodásakor, a szabadba és a Zazarba jutott ipari víz nem jelent veszélyt az élővilágra – ismételték meg tegnap lapunk érdeklődésére az erdélyi Máramaros megyei környezetvédelmi felügyelőség illetékesei. Az intézmény munkatársai elmondták, a felsőbányai bányaüzem zagyszállító vezetékéből kifolyt szennyvízből vett mintákon végzett laboratóriumi vizsgálatok eredményei ugyan egyelőre nem ismertek, ám a helyszíni mérések egyértelműen kimutatták, hogy ciánt nem tartalmazott az iszapos víz. Különben a Máramaros megyei prefektúra és a környezetvédelmi hatóságok szerint a ciánszennyezésről szóló híradások valószínűleg félreértésen alapulnak, és a megrepedt csőrendszerből kitörő anyag sárgás színéből a katasztrófavédelmet riasztó lakosság következtetett arra, hogy mérgező. A területi környezetvédelmi hatóságok ugyanakkor elismerik, hogy a Zazarba ömlött ipari víz nehézfémeket tartalmazott, a lakosság aggodalmát azonban azzal próbálják eloszlatni, hogy a szennyező anyag mennyisége alig haladja meg a tíz köbmétert, a folyó élővilága pedig a bányakitermelés miatt évek óta kipusztult.
Egyébként a balesetet okozó, színes- és nemesfémbányászatra szakosodott nagybányai Remin társaság bezárásáról tavaly döntött a bukaresti kormány, a vájárokat pedig végkielégítéssel elbocsátották. Csakhogy a szakszervezet nem nyugodott bele a vállalat felszámolásába, és a román gazdasági minisztérium ellenkezése dacára 800 dolgozót újra alkalmazott. Gheorghe Pasca szakszervezeti vezető korábban azzal vádolta a román kormányt, hogy nem utal ki pénzforrást a bányavállalat biztonságossá tételére és ökologizálására, ezért a rozsdás, erodálódott érc- és zagyszállító vezetékek és meddőhányók környezeti katasztrófával fenyegetnek.
Az illetékes hatóságok állítják: jelenleg nincs szennyezés a Szamosban. A folyó vizét folyamatosan vizsgálják. A Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság és a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség friss vízminőségi adatai alapján nem történt észlelhető változás. A vízben ciánt nem mutattak ki a magyar folyószakaszon. A hatóságok azonnal intézkednek abban az esetben, ha a víz minősége bármilyen negatív változást mutatna.
Szijjártó Péter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új vezetésével tárgyalt