Senki sem pályázott a húsipari kutatóra

Egyetlen pályázat sem érkezett az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. által az Országos Húsipari Kutatóintézetre kiírt tenderre – tudta meg lapunk. A kutatóintézet privatizálását ugyanakkor a szakma óriási hibának tartja.

Dénes Zoltán
2007. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érvénytelenül zárult tegnap az Országos Húsipari Kutatóintézet privatizációs tendere, miután a három érdeklődő közül egyik sem nyújtott be határidőre pályázatot – közölte lapunkkal Oravecz Péter, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt. kommunikációs igazgatója. A vagyonkezelő nyilvános, egyfordulós pályázaton kívánta értékesíteni a kutatóintézet alaptőkéjének 85 százalékát kitevő, 114,1 millió forintos névértékű állami részesedését. A pályázóknak az intézményért felajánlott összeg minimum 90 százalékát kellett volna készpénzben befizetniük az államnak, 10 százalékát pedig – az ÁPV által 174,2 százalékos árfolyamon számolt – kárpótlási jegyekkel is kielégíthették volna. Fontos még, hogy a pályázat esetleges nyertesének kellett volna visszafizetnie azt a húszmillió forintot, amelyet a vagyonkezelő folyósított idén a kutatóintézetnek.
A Magyar Húsiparosok Szövetsége (Hússzövetség) az utóbbi években már kétszer is bejelentette igényét a földművelésügyi tárcánál a kutatóintézetre, ám a megkeresésekre nem kaptak konkrét ígéreteket – mondta kérdésünkre Jankó Ferenc, a szövetség korábbi vezetője. – A kutatóintézet az egyik utolsó mentsvára a hazai húsiparnak, amit óriási hiba volna elkótyavetyélni – szögezte le Jankó Ferenc. Emlékeztetett arra, hogy a Hússzövetség többek között a piaci és szakmai versenyben való helytállás érdekében igyekezett megszerezni a szakma részére a kutatóintézetet. A szövetség jelenlegi elnöke, Éder Tamás rávilágított: miután kiderült, hogy a kutatóintézetet pályázati úton akarják privatizálni, már csak azt az igényt fogalmazták meg, hogy azon lehetőleg a szakmaiságot részesítsék előnyben, s ne a pénzügyi megfontolások legyenek az elsők. Éder információi szerint e kérésük részben teljesült, hiszen a tenderen hatvan százalékban az ajánlott ár lett volna a döntő. Kérdésünkre válaszolva elmondta: az elnökség korábban tárgyalt az esetleges lehetőségekről, s úgy látták: maga a szövetség nem alakíthat konzorciumot. Éder Tamás a szövetség álláspontját tolmácsolva hozzátette: nem örülnek annak, hogy az állam a kutatóintézet privatizálása mellett döntött, s reményét fejezte ki, hogy ez nem vonja maga után az állam e területről való kivonulását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.