Sportszelet

2007. 08. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc a hét elején meleg hangú levélben gratulált a duisburgi kajak-kenu világbajnokságon nagyszerűen szerepelt, kilenc arany-, három ezüst- és hat bronzérmet szerzett magyar versenyzőknek: „A hosszú, kitartó, embert próbáló munkával kiérdemelt diadal az Önök személyes sikere ugyan, de az egész nemzetnek okoz örömöt. Az Önök által aratott győzelem azért is fontos, mert példát mutat: kitartásból, akaraterőből, küzdeni tudásból és emberségből.” Igazán eredeti szavak, ám mielőtt könnyekre fakadnánk, gyorsan idézzük Daróczi Dávid kormányszóvivőt, aki a gyurcsányi tirádák mellé hozzátette, a miniszterelnök a hónap végén egyeztetésre hívja a sportszövetségeket, mert tudni szeretné, hogy egy évvel a pekingi olimpia előtt szükség van-e további támogatásra.
Itt gyorsan álljunk meg, és vegyünk egy mély levegőt. Szóval Gyurcsány Ferenc, aki három éve Athénban még sportminiszterként haladt előre az ötkarikás sikerek farvizén, mielőtt a kormányzati ugródeszkáról a kormányfői posztra repítette volna magát, nem tudja, szükség van-e további támogatásra. Azt egy zárójeles mondattal elintézhetjük, hogy ennek alapján mennyire érthetett ehhez a szakterülethez, amit akkoriban irányított, mennyire látta át törvényszerűségeit, gondjait-bajait, mennyire kötődött hozzá érzelmileg. Ami sokkal fontosabb, hogy mennyire érdekli most. Ugyanannyira. Semennyire. Különben pontosan tájékozott lenne arról, amiről a sport állami és civil irányító szervezetei hónapok óta vitáztak-egyezkedtek, nevezetesen, hogy veszélyben a pekingi felkészülés, mert kevesebb a pénz, így kevesebb lesz a kvóta.
Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke most, egy évvel a játékok kezdete előtt megismételte a régóta ismert adatokat, kiegészítve újakkal: a felkészülés hozzávetőleg 2,3 milliárd forintot igényelne, de az állami támogatás ugyanúgy 1,71 milliárd, mint négy éve volt az athéni játékok előtt, s ez reálértékben 30 százalékos visszaesést jelent. Nemcsak, de részben ezért a megszokott 200–220 helyett előreláthatóan 170–180 honfitársunk versenyez majd egy év múlva Pekingben. Nem mindegy persze, hogy bizonyos csapatsportágakban – férfi kézi- vagy női kosárlabdában – többszörös bravúrral megszerzik-e a kvótát a mieink, de a realitás azt diktálja, Kínában kevesebb pénzből kisebb létszámú magyar csapat próbálja meg a múlt sikereit megközelíteni.
Nyugodtan fogalmazhatunk úgy, és a kormányfői tájékozatlanság csak megerősíti, hogy a magyar sport magára maradt. Persze az is lehetséges, Gyurcsány az egyeztetések végén, „rádöbbenve” a sivár valóságra, kisebb kései pénzügyi injekcióval szeretné eljátszani Róbert bácsit, az önzetlen adakozót. Ám neki nem ez a feladata. Az általa visszaminősített sportirányítás hiába ér el részsikereket (mindenképpen ilyen a Nemzeti Sportstratégia pártoktól független támogatása), ha egészében véve súlytalan. Felülről nem fog lényegi és érdemi segítséget kapni, így marad a sportszféra sokat emlegetett összefogása. Kicsiny, de roppant hatékony alkotó- műhelyekben isten áldotta tehetséggel született versenyzőket megszállott edzők oktatnak nem szponzorok, inkább mecénások támogatásával.
Ebben bízhatunk, másban már nem nagyon. Így aztán 2012-ben Londonban valószínűleg tovább búsonghatunk a létszám-, s az azt logikusan követő éremszámcsökkenésen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.