Szerepi szárcsaríkatók

Szepesi Attila
2007. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Országszerte ismertek a falucsúfolók, más nevükön rátótiádák, amelyek általában a szomszédos és rivális település lakóit veszik célba. Azok egy-egy tulajdonságát, szokását, viseletét és mesterségét vagy épp nevét meg földrajzi fekvését. A legtöbbje egyszerű rím- vagy szójáték: „Bajom, olyan mint a majom!”, „Bácsi! Messze még Pusztakovácsi?” Vagy épp vaskosabban: „Nem megyek én Karcagra, nem teszek szart madzagra!” „Sáros Pocsaj, vak Esztár, bolond, aki benne jár” – ez utóbbi már a kifigurázott falu jellemzőjére utal, ahogy a vele rokon „Komádiba, Tótiba bocskorban jár a liba” szólás is: mindkettő a mély sarat veszi célba, amelyből sok településnek kijutott a mocsaras, lápos Alföldön.
Fenti rátótiádák mind a Tiszántúlról, Debrecen szűkebb és tágabb környékéről származnak, ahol ez a szomszéddal való évődés különösen elterjedt, ahogy azt Vajda Mária néprajzkutató gyűjtése tanúsítja. Ez a kifigurázós játék persze nem mindig marad meg a csipkelődés szintjén. Aki él vele, annak bizony néha fel kell kötnie a nyúlcipőt, mielőtt a sértett elégtételt venne rajta. Ököllel vagy bicskával.
Ami a foglalkozásokat illeti, e téren tán a legbővebb a választék. A Debrecen egyik fertályán – a furcsa Tizenháromváros utca környékén – élőkről mondták: „Nem laknak ott mások, csak a talyigások.” Berettyószentmárton egyik részét „zöld mészárszéknek” csúfolták, mert ott vágták le titkon a lopott marhákat az erdőszélen. A hencidaiak állítólag veszekedős természetűek voltak, erre utal a hencidai betyárok csúfnév. Hasonló sugallatú a bihari bicskás, sárréti fattyú, nyíri pajkos kifejezés. A derecskeieket hagymásoknak gúnyolták, mert ezt termesztettek és árultak. Zelleresek ugyanezért a monostoriak. Vámospércs pedig: tormaország fővárosa. A balmazújvárosiak hörcsögösök, mert szegényebbjei hajdan előszeretettel vadásztak ezekre a mezei rágcsálókra. Ugyanezen okból piócásoknak is mondják őket, hiszen – gyógyászati célból – tömegesen hordták piacra valaha a vérszívó „mocsári férget”. Szerep lakóit egyenesen szárcsaríkatóknak gúnyolták, mert a falu mocsárra települt, és lakói közt sok volt a pákász meg a madarász. A szentpéterszegi nők szalmások, mert szalmakalap-készítésből éltek. A nádudvariak korsósok, a bojtiak viszont kaskötők.
Kismarját fekete falunak azért nevezték, mert a férfiak ünnepnaponként feketébe öltöztek. „Bojtos gatya, nagy ület, debreceni viselet!” – gúnyolták a cívisváros bő nadrágot viselő kálvinistáit. Mivel több faluban is dívott a varjúfogás, a „repülős korú” fiókák kiszedése a fészekből, főként a szegényebbek körében, varnyúknak csúfolták őket. A hajdúböszörményieket viszont ürgéseknek, mert gyakorolták a kis réti rágcsálók fogásának azt a módját, amelyet Petőfi is megénekelt. A toldi népek állítólag szerették a gémhúst, ezért „tódi gémként” emlegették őket.
A népi meg a műköltészet határmezsgyéjén foglalnak helyet azok az újabban „közköltészetnek” mondott művek, amelyek közé a falusorolók is tartoznak. Ilyen A sárréti járás versekbe foglalása című, 1808-ból való versezet – szerzője is ismert, bizonyos Rhédey Lajos: „Bors, Homorog, Báránd, Szerep, Ártánd, Udvari, Sáránd, / Hosszúpályi, Vekerd, Torda, Derecske, Peterd…” Belső rímekkel csengő disztichon ez, amit leoninusnak is neveztek. (Kazinczy eleget hadakozott ellene: ízlésficamnak tartotta a görög metrum meg a tőle idegen rím öszszeházasítását.)
Bolondosan eleven a következő, az ismeretlen szerző – sejthetően szerzők – képzeletét dicsérő falusoroló: „Aranylábú Debrecen, / sóvágó Sámson, / szénégető Hadház, taligatoló Téglás, / elátkozott Fehértó, / pokolra való Szoboszló, / nemes Encsencs, / vak Piricse, / lényeglátó Léta, / bogárhátú Bogát, / Kálló dohányvágó, / Balkány baltalopó, / Szakoly kutyaszopó, / Adony olajoshordó, / Bököny zsírosbödön…” – ha az idegen számára a célzásai nem is mindig világosak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.