Szövetségi állammá alakítanák Szerbiát

Sebestyén Imre
2007. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Heves reagálást váltott ki a kisebb vajdasági autonomista pártok bejelentése, hogy kampányt indítanak Szerbia föderális berendezése érdekében, mert szerintük csak azzal lehetne elfogadható státust szavatolni a tartománynak. E pártok szerint a Vajdaság természetesen föderális egység lenne, mint a tagköztársaságok voltak annak idején a titói Jugoszláviában, amikor is a Vajdaság ugyancsak alkotó része volt a föderációnak. Még hevesebb reagálást váltott ki azonban Zsivan Beriszavljevics volt kommunista funkcionáriusnak, a Vajdasági Szociáldemokrata Párt elnökének nyilatkozata, hogy abban az esetben, ha Szerbiában nem lesz meg a „demokratikus kapacitás” ennek az elképzelésnek a megvalósításához, a vajdasági kérdést nemzetköziesítenék. Utóbbitól a belgrádi hatalom és ellenzék egyaránt úgy fél, mint ördög a kereszttől. A Szerbiai Szocialista Párt tüstént szeparatizmust kiáltott. A Vajdaság kérdésének nemzetközivé tételét veszélyesnek nevezte annak ellenére is, hogy a többség hangulata nem indokolja a vajdasági kérdés megnyitását. Jovan Komsics politikai elemző szerint sem reális, hogy föderációs berendezkedéssel rendezzék a Vajdaság kérdését. Ezek az elképzelések ugyanis az eddigi kutatások szerint nem nyerték el a többség támogatását. Ám hozzátette, hogy a Vajdaságnak semmi szín alatt nem lenne szabad lemondania az autonómia erősítéséről a szerb alkotmányos-politikai rendszerben, sem pedig a belgrádi központosító törekvések bírálatáról. Az elemző szerint ugyanis a széles körű autonómia az, amit a vajdaságiak akarnak, s nem hívei a radikálisabb elképzeléseknek. Emlékeztetett arra, hogy a Nenad Csanak-féle Szociáldemokrata Liga is lemondott néhány évvel ezelőtt arról a követeléséről, hogy a Vajdaság köztársaság legyen a szerb föderáción belül.
Az újvidéki Dnevniknek nyilatkozó elemző szerint a polgárok tudatában vannak annak, hogy a szerbiai alkotmányos rendszer radikálisabb átformálása heves politikai konfliktusokkal járna. A föderalizmus Szerbiában ugyanis gyanakvást kelt. Hiszen eddig minden föderális egység kivált a szövetségi országból. Ezt legutóbb Montenegró tette. Ezért a föderalizmus és a szeparatizmus közé egyenlőségjelet tesznek. Zsivan Beriszavljevics szerint azonban elérkezett az idő, hogy a Vajdaság egyenrangú helyzetbe kerüljön a másik entitással, Szerbiával, illetve Koszovóval, ha az az ország kötelékében marad. A politikus azonban attól is tart – s ennek veszélye szerinte napról napra reálisabb –, hogy a belgrádi politikai elit Koszovó elvesztését majd a vajdasági autonómia tagadásával fogja kompenzálni. Ennek kivédésére is alkalmas lenne a föderális modell. Beriszavljevics szerint nincs stabil Szerbia ilyen értelmű átrendezés nélkül. „Senki nem találta ki Szandzsákot, Koszovót, a Vajdaságot…” Minél hamarabb belátja ezt Belgrád, annál kevésbé lesz szükség a kérdés nemzetköziesítésére. Egyébként is a Vajdaság kérdését nem lehet nem rendezni, ha Szerbia az EU része kíván lenni – mondta a politikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.