Támogatás híján is szépül a vár

Tolcsvai L. László
2007. 08. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A VII. boldogkői várjátékok ma este kezdődő kétnapos programsorozatára ezreket várnak a szervezők, ezúttal azonban a boldogkőváraljai önkormányzat állja a költségeket pályázati támogatás híján. Belépőjegyet nem szednek, hiszen az Orbán-kormány idején renovált objektum népszerűsítése a legfőbb cél. Az évi harminc-harmincötezer látogató zöme leginkább bakancsos turista; legtöbbjük azzal a vonattal érkezik, amelynek sorsát a kormány igyekszik megpecsételni – fogalmazott Zavodni Ferenc, a település fideszes polgármestere.
Az idei, immár hetedik várjátékok szervezői színes programokkal várják vendégeiket. Ma este Nagy Csaba tárogatóművész koncertjét hallhatja a nagyérdemű Zavodni Ferenc polgármester köszöntő szavai után, majd szombaton zenés felvonulással ébresztik a lakosságot a huszárok. Délelőtt, délután és este középkori fegyvergyakorlatok aktív részesei lehetnek a vendégek a templomos lovagok jóvoltából, de lesz lovasbemutató, harcművészeti előadás, bábjáték, középkori zenés parádé, ráadásul a vadászsólyom képességeit szintén megismerhetik a résztvevők.
Zavodni elmondta: sajnos 2002 után elapadtak a fejlesztési források, noha volna még tennivaló a vár teljes helyreállítását illetően, ám úgy tűnik, nem számíthatnak állami segítségre. Emlékeztetett, az intézményként említhető erődítmény állagának javítása nem állt meg, fejlesztéseiket leginkább saját bevételekből oldják meg, miközben a megye önkormányzatán kívül szinte egyik állami szervezet segítségére sem számíthatnak. Boldogkőváralja első embere rámutatott: az Orbán-kormánytól kapott csaknem 150 millióból jutott a középkori lovarda hatalmas helyiségének étteremmé való átalakítására, s számtalan esküvő, illetve egyéb rendezvény színhelye az alsó helyiség, amely mintegy kétezer négyzetméternyi alapterületű lett a rekonstrukció után. Ez a vár immár majdhogynem eredeti pompájában díszeleg – jegyezte meg a polgármester. Hozzátette: Boldogkőváralja felett emelkedő, ovális andezittufahegy tetején az észak–déli irányban elnyúló, szabálytalan alaprajzú, belsőtornyos vár emelkedik a magasba. – Története meglehetősen bonyolult, és a fennmaradt oklevelek szerint is nehezen követhető. Építésének pontos idejét nem ismerjük, de annyi bizonyos, hogy a tatárjárás után épült. Mint erődítmény a kassai utat és a Hernád völgyét védte. – A hosszú fennállása során a vár valójában a II. világháború idején szenvedte el a legtöbb kárt, számtalan bombatalálat érte – tájékoztatott a polgármester. A rendszerváltás előtt sem sokat törődtek vele, állagmegóvásra kevés pénzt áldozott a szovjetbarát hatalom. Mint ahogy 2002 után sem támogatták a várrekonstrukcióért küzdő Boldogkőváralját, s ugyanaz a helyzet, mint Regéc esetében, a regéci várrom sem kap pénzt, de legalább Zsuga Zsolt és diákcsapata minden nyáron táborozik a szirteken, és sikerült látogathatóvá tenniük a szomszédos építményt, azzal, hogy a balesetmentes közlekedés feltételeit megteremtették a belső járatokon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.