Türelmetlenek az agrártermelők

Kissé gyorsabb intézkedéseket követel a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) a fagykárok enyhítése érdekében az agrártárcától. A szervezet főként a kárfelmérés és az egyszeri gyorssegélyt lehetővé tevő de minimis rendelet mielőbbi elfogadását kéri. A Magosz információja szerint közben egyes termelők trükközésekkel igyekeznek többlettámogatáshoz jutni, ám ezt a szervezet nem fogja tűrni – mondta Budai Gyula, a szövetség igazgatója.

Dénes Zoltán
2007. 08. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lassúnak ítélik a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium a tavaszi fagykárok enyhítése érdekében megtett lépéseit a szabolcsi gazdák – közölte lapunkkal Budai Gyula, a Magosz igazgatója. Szabolcs-Szatmár megyében a tavaszi fagyok nyomán a termés több mint kilencven százaléka odaveszett, s mintegy 14,5 milliárd forintos veszteség keletkezett. A szabolcsi gazdák a kormány kárenyhítési intézkedéseit elégtelennek tartották, s végül három napig tartó, félpályás útlezárással tudták kikényszeríteni az újabb lépéseket. A demonstrálók és a szaktárca között létrejött megállapodásban a tárca vállalta, hogy a kárenyhítési rendszerből kimaradt belterületi ültetvények után a károsult kertészetek fenntartóinak ezer négyzetméterenként 40 ezer forintos egyszeri segélyt fizet. Az erre vonatkozó miniszteri rendeletet információink szerint Gráf József a héten már aláírta, s azt várhatóan pénteken hirdetik meg. Emellett a tárca elindította a megállapodásban is szereplő közmunkaprogramot, és megjelentette az integrátorok támogatására vonatkozó rendeletét, amelynek nyomán utóbbiak hajlanak a termelők tartozásainak átütemezésére.
Ugyanakkor Budai Gyula szerint a tárca jelentős elmaradásban van az úgynevezett de minimis rendelet megalkotásával, amely lehetővé tenné, hogy a 100 százalékos fagykárt szenvedett ültetvénytulajdonosok legkésőbb október 15-ig hozzájussanak egyszeri, hektáronkénti 40 ezer forintos gyorssegélyhez. A szövetség igazgatója emellett lassúnak ítéli a károk mértékét felmérni hivatott bizottságok felállítását is, amelyek eddig azért nem kezdhették el tevékenységüket, mert a tárca nem jelölte meg, kit delegál az államigazgatás részéről a bizottságba. A károk felmérését ugyanis a megállapodás szerint olyan helyi bizottságoknak kellene elvégezniük, amelyek a Magosz, a falugazdászok és mezőgazdasági szakigazgatás egy-egy küldöttéből állnának össze. – Emiatt – mondta Budai Gyula – a demonstrációs bizottság holnap Nyíregyházán találkozik a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal megyei vezetőivel, s amennyiben megkapják a kárenyhítési rendszerbe belépettek névsorát, úgy maguk legkésőbb a jövő héten elkezdik a károk felmérését.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a kárfelmérés – azonkívül, hogy annak késlekedése a segélyek kifizetését is akadályozza – azért sem tűr további halasztást, mert egyes termelők már elkezdtek „trükközni.” Mint mondta, ez azt jelenti, hogy a 20-30 százalékos almatermést elérő némely gazda elkezdte e termését leszedni, s átadni a gyümölcslégyártó üzemeknek azzal a céllal, hogy a kárfelmérőknek később bejelenthesse a százszázalékos káreseményt. Budai Gyula leszögezte: a szövetség semmiféle visszaélést nem hajlandó eltűrni, ezért az üzemektől be fogják kérni a szállítóleveleket, amelyekből ki fog derülni, hogy az elmúlt időszakban kik és milyen mennyiségű almát adtak le.
Mindeközben nincs túl sok előrelépés az államilag 90 százalékban garantált hitelfelvételi lehetőség terén sem, a korábban meghirdetett 80 százalékos állami garanciával felvehető hitelt pedig eddig nem igényelték a gazdák. Ez egyrészt azért lehetséges, mert a bankoknak részleteiben ki kell dolgozniuk a hitelkonstrukciót, másrészt azért, mert a termelők már most is erősen eladósodtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.