Ellentmondó nyilatkozatok láttak napvilágot lapunk tegnapi tényfeltáró írása nyomán. Pénteki cikkünkben megírtuk, hogy a Veres János fiai által szervezett nyírbátori rockfesztiválon az egyik büfést zsarolásra jellemző módszerekkel próbálták „együttműködésre” bírni. A helyi fürdő területén – amely a fesztivál helyszíne – ugyanis az érvényes szerződéssel működő büfé tulajdonosától a Veres fiúk további 300 ezer forintot követeltek a működés engedélyezéséért. Ez a pénz a pénzügyminiszter gyerekeihez köthető alapítvány kasszájába folyt volna be. A büfés nem engedett – a fiúk az In-Kal Security embereivel lehetetlenítették el működését.
*
Nyírbátor szocialista polgármestere, a korábban Veres János mellett kampányoló Balla Jánosné szerint valótlanságokat tartalmaz lapunk cikke. A távirati irodának elmondta, hogy csütörtökön kint járt a fesztivál helyszínén, és semmi olyat nem tapasztalt, mint amit a cikkünk közölt. Mint kifejtette, „a városi önkormányzat tulajdonában lévő termálfürdőt és kempinget üzemeltető Bátor Víz Kft. a fesztivál idejére a fürdő területét térítésmentesen biztosítja. A rendező Tér Kapcsolat Alapítványt tucatnyi fiatal jegyzi, köztük van a két Veres testvér is” – jegyezte meg. Hozzátette: „Ez az alapítvány rendezi négy éve ezt a fesztivált az itteniek és az idelátogatók megelégedésére.” Balla Jánosné tájékoztatása szerint a fürdő és kemping területén csak egy büfé működik, a másik – egyébként városi vendéglátós – csak a fesztivál idejére költözik ki a helyszínre.
Nem válaszol a miniszter
– Tény ugyanakkor – fűzte hozzá a polgármester –, hogy a két vendéglátós között tavaly nézeteltérés volt, de ehhez sem az alapítványnak, sem pedig a Veres fiúknak nem volt közük. Ennek ellenkezőjét világosan bizonyítja a lapunk birtokában lévő – a Hír TV Célpont című műsorában tegnap este és ma teljes egészében látható – rejtett kamerás felvétel. De nem ez az egyetlen olyan állítása Balla Jánosnénak, amely ellentmondásos. A Bátor Víz Kft. ügyvezetője ugyanis – Balláné állításával szemben – azt mondta lapunknak, hogy a Veres gyerekek nem térítésmentesen, hanem bérleti díj fejében kapták meg a helyszínt a fesztivál idejére. Hogy ez mekkora összeg, arról Márku György nem árult el semmit.
Az ügyben megszólalt Veres János pénzügyminiszter is. „Felháborítónak tartom, hogy a Magyar Nemzet a személyem elleni támadássorozatában ismételten családtagjaimat is felhasználja. Az Azfeszt-fesztivál szervezőivel szerződni nem kívánó, de – a jelek szerint – politizálni kívánó büféssel történő jogszerű – alattomosan rögzített és összevágott – beszélgetést egyoldalúan, hamis színben tüntették fel. E nemtelen támadást visszautasítom, a valótlan állítással szemben jogi lépéseket tervezek” – írta közleményében a pénzügyminiszter. Hogy pontosan melyek azok a „valótlan állítások”, amelyekkel szemben a pénzügyminiszter jogi lépéseket tervez, nem tudni. Mint ahogyan azt sem, miért érzi magát személyében érintettnek, miért gondolja azt, hogy teljes jogképességű, felnőtt gyerekei helyett neki kell a jog eszközéhez nyúlni. Személyére nézve ugyanis semmilyen megállapítást nem tett lapunk. Ezen felvetéseinkre szerettünk volna választ kapni, ám a Pénzügyminisztérium lapzártáig nem reagált kérdéseinkre.
Lasz a helyszínre sietett
A szocialistákhoz több szállal kötődő In-Kal Security vezetése is megijedhetett az esettől: úgy tudjuk, a cég vezetője, Lasz György – a lapunkban tegnap megjelent tényfeltáró cikk hatására – elutazott Nyírbátorba, hogy a helyszínen tájékozódjon. Lasz Györgyöt egyébként hiába kerestük tucatszor, egész nap elérhetetlen volt lapunk számára. Pedig lettek volna kérdéseink. Meg szerettük volna tudni, hogy cégük etikai szabályzata megengedi-e, hogy munkatársaik egy fesztivál szervezőinek utasítására más magánszemélyt korlátozzanak a jogaiban. Érdekesség, hogy az In-Kal Security nem megbízott partnere, hanem támogatója a Veres gyerekek által szervezett fesztiválnak. Azt is megkérdeztük volna Lasz Györgytől, hogy a biztonsági szolgáltatáson felül mivel, illetve mennyivel támogatják a rockfesztivált. (Ismert: az In-Kal évente százmilliós nagyságrendű állami megrendelésben részesül.)
Az eset ugyanis – jogi szakértőnk szerint – felveti az önbíráskodás gyanúját. A fesztivált szervező Veres fiúk szerint a rendezvény helyszínén nem működhet más kocsma, csak amit ők engedélyeznek. A helyszín viszont a helyi termálfürdő, amely területén már van érvényes szerződéssel működő büfé. A pénzügyminiszter gyerekei mégis 300 ezer forintot követeltek a büféstől. Mivel ez utóbbi nem fizetett, a biztonságiak blokád alá vonták a vendéglátóegységet. – Ameny-nyiben egy jogvitában az egyik fél úgy szerez érvényt vélt igazának, hogy a másik felet jogaiban erőszakkal korlátozza, vagy más módon ellehetetleníti tevékenységét, akkor az felveti az önbíráskodás gyanúját – mondta jogi szakértőnk. Amennyiben erre utaló bizonyíték vagy információ napvilágra kerül, akkor az illetékes hatóságnak – akár a rendőrségnek, akár az ügyészségnek – hivatalból döntenie kell arról, hogy indít-e nyomozást.
A rendőrség nem tájékozódik
Fedor Rita, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense lapunknak elmondta: a nyírbátori rendőrkapitány és a városi ügyész úgy határozott, hogy lapunk információi alapján nem indítható eljárás. A szóvivő azt is elmondta, hogy a hatóság „egyelőre nem kíván tájékozódni a helyszínen”. Cser-Palkovics András (Fidesz) megdöbbentőnek nevezte a napvilágra került híreket. Mint mondta, a hírek szerint ezen a fesztiválon „fizikai erőszak, fenyegetés és a szocialistákhoz nagyon közel álló őrző-védő cég akciózása történik”, és az is tudható, hogy a kormányhoz közvetetten vagy közvetlenül kötődő szervezetek, cégek finanszírozzák a fesztivált.
Villámárvíz bénította meg New Yorkot, víz alá került a tömegközlekedés + videó
