A kormány fenyegeti a civileket

Balog Zoltán (Fidesz) tegnapi parlamenti interpellációjában felhívta a figyelmet, hogy a Zuschlag-ügy – amelyben különösen nagy kárt okozó csalás bűntette gyanújával nyomoznak – kapcsán számos szocialista képviselőre a gyanú árnya vetül.

Zsebõk Csaba
2007. 09. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezért a kormány részéről komoly fenyegetés érte a civil szervezeteket: kilenc évre viszszamenőleg ellenőrizni kívánják őket. – Mivel a Zuschlag-ügyben több jelenlegi szocialista államtitkár és a miniszterelnök is érintett lehet, a kormánypártok megpróbálnak más civil szervezeteket is sárral bekenni, vélekedett Balog.
*
Majd megkérdezte, hogy hány egyesület, alapítvány mennyi programját érinti majd vizsgálat, és vajon mindez a civil szervezetek iránti társadalmi bizalmat nem ássa-e alá?
Veres János pénzügyminiszter válaszában kitért arra, hogy a fideszes honatya bizonyos kérdésekben tájékozottabb nála, hiszen ő tárcavezetőként nem ismerheti a nyomozati anyagokat. Erre az ellenzéki padsorokból bekiabáltak, hogy olvassa el a Magyar Nemzet egyik korábbi számát, amelyben az Ocsovai-vallomás egyes részleteit meg lehet ismerni, mire a pénzügyminiszter úgy reagált: „Azt az újságot nem mindenki olvassa.” Veres János ezután kifejtette, a 2002 előtti támogatások odaítélését is kivizsgálják majd, és ígéretet tett arra, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal jogszerűen jár el. Balog Zoltán nem fogadta el a válaszát, az Országgyűlés azonban igen.
A Zuschlag-ügyről közölt a tegnapi Magyar Hírlap újabb figyelemre méltó részleteket: az újság megemlítette, hogy Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkár volt az első elnöke a Holnap Városáért Egyesületnek; a szervezet a politikus kőbányai lakásának címén volt bejegyezve. Zuschlag mellett az egyesület korábbi vezetője, Katus Ferenc gyanúsítottja az ügynek.
A napilap információi szerint Arató felesége, Kinisch Ilona a Biztos Pont nevű egyesületnek volt a tagja, elnöke pedig a szintén gyanúsítottként meghallgatott Marsovszky Balázs, a Fiatal Baloldal volt fővárosi vezetője. Az oktatási államtitkár felesége egyébként az ominózus időszakban a főváros civil szervezetei bizottságának is a tagja volt, és a Magyar Hírlap úgy tudja, hogy ez a grémium többször megszavazott támogatást a Biztos Pontnak és a szintén Katus Ferenc által vezetett Hoppá Egyesületnek. Utóbbi szervezet az Együtt a Harmadik Évezredért Alapítvánnyal hozta létre Kiskunhalason – ahol a városi szocialista párti szervezet elnöke Zuschlag János – azt az ifjúsági információs irodát, amelyet Gyurcsány Ferenc sportminiszter adott át még 2004-ben.
Arató Gergely a Magyar Nemzet kérdésére elmondta: nem igaz, hogy ő volt az első elnöke a Holnap Városáért Egyesületnek, ugyanis ennek jogelődjét, a Fiatal Városért Egyesületet vezette 1999-ig, azóta viszont nem vett részt annak munkájában, hiszen lemondott az elnökségről. Arról pedig a politikusnak nincsen tudomása, hogy felesége tagja lett volna a Biztos Pontnak, állította a Magyar Nemzetnek.
A HVG múlt héten napvilágot látott cikkében szerepelt egy öszszeállítás a büntetőeljárásban érintett szervezetekről. Ezen írás tanúsága szerint a Biztos Pont Ifjúsági Egyesület tizenegymillió forint jogosulatlanul elnyert támogatással hozható összefüggésbe: az Együtt a Harmadik Évezredért Alapítvány mintegy kilenc- millió forint, a Holnap Városért Egyesület 1,6 millió forint, a Hoppá Egyesület pedig 6,8 millió forint támogatást nyert el jogosulatlanul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.