„A sírból is visszahozzuk a jövőt” – hangoztatták a családok

A főváros több pontján tüntetők – családok – gyülekeztek, majd fél tizenegykor a Fiumei úti temetőtől az Országházig állt a sor. A Nagycsaládosok Országos Egyesületének szervezésében több ezren vettek részt abban az élőláncban, amellyel a társadalom és a kormány közötti szembenállást kívánták demonstrálni.

Pilári Darinka
2007. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Családias hangulat költözött a fővárosba szombaton, miután a metrón, a buszokon és a jelentősebb köztereken mindenhol tapasztalható volt azon gyerekes családok jelenléte, amelyek tüntetéssel adtak hangot elégedetlenségüknek az ország vezetésével szemben. Több mint ötezer nagyszülő, szülő, apróbb és nagyobb gyermek gyülekezett a Fiumei úti temető és a Parlament közötti vonalon. Nemzetiszínű lobogókat, kék „Nagycsaládosok” feliratú zászlókat emeltek az égbe. A tüntetők fél tizenegykor élőláncot alkotva elénekelték a Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) himnuszát – a moldvai csángó Tavaszi szél című népdalt –, majd elindultak a Kossuth térre.
– Remélem, ott fent, nemzetünk maradványai segítenek bennünket – hangzott Topa Béla felszólalása, aki a NOE alapító tagjaként egy régi teherautóról kísérte végig a tömeget a temetőtől az Országházig.
Az egyesület A sírból is visszahozzuk a jövőt elnevezésű demonstrációjával a társadalom egyet nem értését fejezte ki a Gyurcsány-kormánnyal. Tiltakozott, amiért az egészséget és az oktatást a gazdagok kiváltságává teszik, amiért a megszorítások jobban sújtják azokat, akiknek nincs miből többet fizetniük, és amiért megszűnt az érdemi érdekegyeztetés. Szerinte az államnak fel kellene ismernie, a nagy család nem a probléma, hanem a megoldás. Szabó Endre, a NOE elnöke úgy fogalmazott: „Azért vagyunk itt, mert nem akarjuk, hogy gyermekeink szenvedjék meg a kormány felelőtlen döntéseit.” – Önszerveződő társadalmat kívánok a magyaroknak – hangsúlyozta Osztie Zoltán, aki a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége képviseletében vonult a tömeggel. Ő úgy látja, mindenkiben megvan a család, a nemzet egysége, a nyugalom iránti vágy, aminek megvalósulását egyes hatalmak erősítik, egyesek pedig hátráltatják. „A mostani kormány akadályoz” – mondta Osztie Zoltán. A Kossuth téren több szervezet felszólalt, köztük a Magyar Orvosi Kamara elnöke, aki bocsánatkérését tolmácsolta mindazoknak, akiket nyomorultabb körülmények között kénytelenek ellátni, mint amit megérdemelnének. Éger István kérte a civileket a kölcsönös támogatásra, amely szerinte az egyetlen kiút lehet a jelenlegi helyzetből.

Felszólítás a honatyáknak. A NOE és az őt támogató 23 szervezet képviseletében Szabó Endre és Éger István adták át Lezsák Sándornak, az Országgyűlés alelnökének petíciójukat. Ebben a képviselők figyelmét hívják fel hét pontban azokra a dolgokra, amelyeket szerintük elfelejtett a kormány. „Elvárjuk, hogy a népesedéspolitika a legfontosabb szempontok közé kerüljön. Tiltakozunk, mert már halálos áldozatok is kiáltják: az egészségügy átalakításának titulált rombolása folyik. Tiltakozunk, hogy a megszorítások még csak nem is a fejlődést alapozzák meg” – szerepel az átnyújtott petícióban, amelyben zárásként megfogalmazták azt is: végső elkeseredésükben folyamodtak utcai demonstrációhoz. A támogatók között volt egyebek mellett a Magyar Írószövetség, a Magyar Gyógyszerész Kamara, a Magyar Pedagógus Szövetség, a Munkástanácsok, a Levegő Munkacsoport és a Márciusi Charta több száz aláírója is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.