Családias hangulat költözött a fővárosba szombaton, miután a metrón, a buszokon és a jelentősebb köztereken mindenhol tapasztalható volt azon gyerekes családok jelenléte, amelyek tüntetéssel adtak hangot elégedetlenségüknek az ország vezetésével szemben. Több mint ötezer nagyszülő, szülő, apróbb és nagyobb gyermek gyülekezett a Fiumei úti temető és a Parlament közötti vonalon. Nemzetiszínű lobogókat, kék „Nagycsaládosok” feliratú zászlókat emeltek az égbe. A tüntetők fél tizenegykor élőláncot alkotva elénekelték a Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) himnuszát – a moldvai csángó Tavaszi szél című népdalt –, majd elindultak a Kossuth térre.
– Remélem, ott fent, nemzetünk maradványai segítenek bennünket – hangzott Topa Béla felszólalása, aki a NOE alapító tagjaként egy régi teherautóról kísérte végig a tömeget a temetőtől az Országházig.
Az egyesület A sírból is visszahozzuk a jövőt elnevezésű demonstrációjával a társadalom egyet nem értését fejezte ki a Gyurcsány-kormánnyal. Tiltakozott, amiért az egészséget és az oktatást a gazdagok kiváltságává teszik, amiért a megszorítások jobban sújtják azokat, akiknek nincs miből többet fizetniük, és amiért megszűnt az érdemi érdekegyeztetés. Szerinte az államnak fel kellene ismernie, a nagy család nem a probléma, hanem a megoldás. Szabó Endre, a NOE elnöke úgy fogalmazott: „Azért vagyunk itt, mert nem akarjuk, hogy gyermekeink szenvedjék meg a kormány felelőtlen döntéseit.” – Önszerveződő társadalmat kívánok a magyaroknak – hangsúlyozta Osztie Zoltán, aki a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége képviseletében vonult a tömeggel. Ő úgy látja, mindenkiben megvan a család, a nemzet egysége, a nyugalom iránti vágy, aminek megvalósulását egyes hatalmak erősítik, egyesek pedig hátráltatják. „A mostani kormány akadályoz” – mondta Osztie Zoltán. A Kossuth téren több szervezet felszólalt, köztük a Magyar Orvosi Kamara elnöke, aki bocsánatkérését tolmácsolta mindazoknak, akiket nyomorultabb körülmények között kénytelenek ellátni, mint amit megérdemelnének. Éger István kérte a civileket a kölcsönös támogatásra, amely szerinte az egyetlen kiút lehet a jelenlegi helyzetből.
Felszólítás a honatyáknak. A NOE és az őt támogató 23 szervezet képviseletében Szabó Endre és Éger István adták át Lezsák Sándornak, az Országgyűlés alelnökének petíciójukat. Ebben a képviselők figyelmét hívják fel hét pontban azokra a dolgokra, amelyeket szerintük elfelejtett a kormány. „Elvárjuk, hogy a népesedéspolitika a legfontosabb szempontok közé kerüljön. Tiltakozunk, mert már halálos áldozatok is kiáltják: az egészségügy átalakításának titulált rombolása folyik. Tiltakozunk, hogy a megszorítások még csak nem is a fejlődést alapozzák meg” – szerepel az átnyújtott petícióban, amelyben zárásként megfogalmazták azt is: végső elkeseredésükben folyamodtak utcai demonstrációhoz. A támogatók között volt egyebek mellett a Magyar Írószövetség, a Magyar Gyógyszerész Kamara, a Magyar Pedagógus Szövetség, a Munkástanácsok, a Levegő Munkacsoport és a Márciusi Charta több száz aláírója is.
Sehol sem a lakók akarnak sétálóutcát
