Fatális tévedésnek nevezte Magyar György, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára az agrártárca vezetőinek álláspontját, miszerint az aszály főként az állattartókat hozta nehéz helyzetbe. A MOSZ tegnapi gabonaválasztmányi ülésén a megyei képviselők arra hívták fel a figyelmet, hogy az
aszály eltérő mértékű károkat okozott az egyes területeken, s ennek megfelelően vannak olyan régiók, ahol az átlagos termésátlagok felét sem érték el. Mint jelezték, a gabonaárak nagymértékű emelkedése ezen kieséseket nem tudja kompenzálni, már csak azért sem, mert közben a termesztési költségek is növekednek. Ezért az aszály által leginkább érintett területeken – ilyennek tekinthető Jász-Nagykun-Szolnok és Pest megye – hektáronként akár 40 ezer forintos veszteséget is kénytelenek lesznek elkönyvelni. Uhercsák András, a szervezet főtanácsadója jelezte, hogy azok a gazdaságok, ahol három tonna körüli kukoricát és 1,5 tonna körüli napraforgót tudtak betakarítani, nem tudnak eredményt produkálni – márpedig igen gyakori az ennél alacsonyabb termésátlag. A szervezet Jász-Nagykun-Szolnok megyei elnöke kitért arra, hogy e területeken a növénytermesztők jellemzően igen alacsony termést tudtak betakarítani, és az előző nyolc év mindegyikében valamilyen elemi kárt szenvedtek, vagyis ugyanolyan súlyos helyzetben vannak, mint az agrártárca által említett állattartók. A Tolna megyeiek képviselője hozzátette, hogy a termelők – likviditási gondjaik miatt – a termények egy részét már tavasszal kénytelenek voltak lekötni 35 ezer forintos áron, ráadásul a később súlyosbodó aszállyal nem számolva akadtak olyanok is, akik a termény 160 százalékát kötötték le – ők most erősen ki vannak szolgáltatva a kereskedőknek, akikkel a képviselő békés egyezkedéseket sürgetett.
A MOSZ titkárának beszámolója szerint a kárenyhítési intézkedéscsomag fontos előnye volt, hogy augusztus végére már a tárca is elkezdett beszélni a hazánkat sújtó aszályról. Kérték tőle, hogy a kárenyhítést reális hozamérték alapján számolják ki, továbbá hogy a kedvezményes hitelkonstrukció kidolgozásakor a bankokat szorítsák rá az elfogadható költségszintek alkalmazására.
Szombaton érkezik az ítéletidő, így tudja megelőzni a károkat
