Budapestnél tegnap elérte a Duna a rakpartot, ezért lezárták a budai oldalt a Margit híd és a Mozaik utca között. A főváros dunai szakaszán az előrejelzéseknél gyorsabban növekedett a vízszint – tájékoztatta lapunkat Göncz Benedek, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium vízkár-elhárítási főosztályának helyettes vezetője. A víz szintje Nagybajcsnál volt a legmagasabb: 611 cm. Szintén legmagasabb szintű, III. fokú készültséget rendeltek el a Duna szigetközi szakaszán, a Mosoni-Duna mentén, a Rábca torkolati részén és a Komárom–Almásfüzitő védelmi szakaszon, 93 kilométer hosszan pedig II. fokú a készültség. A Duna vízállása az előre jelzetthez hasonlóan, illetve kissé magasabban alakul. A Komárom, illetve az Esztergom környéki részeken, Budapesten kívül csak Bajánál kell II. fokú készültségre számítani.
A többi folyónál csak kisebb emelkedés várható. A Rábán már csendben levonult ár, a Répcén csupán völgyi árvizek alakultak ki. Tegnap délután mintegy 150 méteres részen lezárták az Acsádot Bükkel összekötő utat, mert átfolyt rajta a víz; elképzelhető, hogy holnap délután a Nagygeresd és Vasegerszeg közötti útszakasz is lezárják. Az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság folyamatosan figyelemmel kíséri az ausztriai előrejelzéseket és csapadékadatokat. Rajkánál figyelik az Öreg-Duna medrébe átvezetett víz növekedését, a szlovákokkal is tartják a kapcsolatot.
Megfertőződött a kutak vize. Járványveszély fenyeget az árvíz sújtotta kelet-romániai vidékeken, miután az elhullott állati tetemektől megfertőződött a kutak vize. A múlt szerdai, Románia négy moldvai megyéjének több mint félszáz településén pusztító özönvízben hét ember halt meg, és rengeteg háziállat odaveszett. A hatalmas mennyiségű csapadék miatt megduzzadt patakok és folyók ugyanis olyan hirtelen öntötték el a településeket, hogy az embereknek nem volt idejük kimenteni lovukat, szarvasmarhájukat és aprójószágukat az istállókból. A katasztrófa által leginkább érintett Galati megyében mintegy 400 állati tetemet számoltak össze a hatóságok, s becslések szerint a fertőzött kutak száma meghaladja a kétszázat. A bukaresti egészségügyi minisztérium várhatóan ma kezdi oltani védőszérummal a lakosságot. Az egészségügyi hatóságokat azonban aggasztja, hogy nem mindenhová jutott a kormány, valamint a segélyszervezetek által biztosított ásványvízből. Több településen arra panaszkodnak a hajlék nélkül maradt árvízkárosultak, hogy a hatóságok nem törődnek velük, és noha mindenük odaveszett az árhullámban, nem kaptak a kormány által ígért, konzervből, kenyérből, olajból és cukorból álló gyorssegélyből. Márpedig a támogatásra elsősorban a Galati megyei Tecuci és a környező falvak lakosai szorulnak rá, ahol a kilakoltatottak száma meghaladja az ezerháromszázat. A hét végén közzétett legfrissebb kárfelmérés szerint 1335 lakóházat öntött el a szeptember 5-i árvíz, ebből hatvan összeomlott, több mint 150 pedig súlyosan megrongálódott. A legtöbben, 762-en az 50 ezer lélekszámú Tecuci városában maradtak fedél nélkül; egy részüket iskolákban és a csendőrség menekültszállásain helyezték el, mások rokonoknál húzódtak meg. Paul Pacurariu román munkaügyi miniszter bejelentette: a rászorulóknak a bukaresti kormány ezen a héten gyorssegélyt utal ki, a tönkrement lakóházak újjáépítésére pedig építőanyagokat biztosítanak. A bukaresti meteorológiai szolgálat előrejelzése szerint egyébként a következő napokban túlnyomóan esős idő várható a Maros, a Szamos és a Körösök erdélyi vízgyűjtő medencéjében.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak