Már-már megszokott, hogy a miniszterelnök önmagát neves történelmi személyiségekhez, saját tevékenységét pedig kiemelkedő korszakokhoz hasonlítja. Így hallható volt már az is, hogy Szent Istvánhoz mérhető személyiség; az általa folytatott hatalomgyakorlás eredménye pedig az „új reformkor lesz”. Veres János pénzügyminiszter új elemmel bővítette a hasonlatok körét. Szerinte ugyanis Gyurcsány hazafisága Ady Endrééhez hasonlítható.
Az őszödi beszéd apropóján, a bizalom témakörében Herényi Károly (MDF) szólalt föl napirend előtt a Tisztelt Házban. Mint mondta, az ország sodródásának, a mai katasztrofális gazdasági helyzetnek a kétszer száznapos program a közvetlen oka. A képviselő – egyenlőségjelet téve a két nagy párt közé – a 2006-os kampányt a legocsmányabb, leghazugabb választási felkészülésnek nevezte. A pénzügyminiszter minderre úgy reagált: nyilván nem véletlen, hogy a beszéd az önkormányzati választások előtt két héttel került napvilágra. A nyilvánosságra hozatal – Veres szerint – nem a konszolidált megoldások híveinek szolgálta az érdekét; a miniszter ilyen politikai erőként aposztrofálta saját pártját és az MDF-et.
Veres az MDF-es politikus szavaira még viszonylag higgadtan reagált; nem így mindazokra a kritikákra, amelyeket Varga Mihály, a Fidesz alelnöke fogalmazott meg. Az ellenzéki politikus szerint ugyanis az őszödi beszéd árát „unokáink is fizetni fogják”. – A miniszterelnök alkalmatlanságának ára a vizitdíj, a tandíj, a munkanélküliség – mondta Varga Mihály, hozzáfűzve, az alkalmatlanság mellett Gyurcsány hatalomhoz való ragaszkodása tovább rontja a helyzetet.
– Ha a csapat a focimeccs félidejében vezet, és az edző mégis szidja a játékosait, minden normális ember tudja, hogy az mit jelent. Csak a jobboldal nem tudja – kezdte válaszát Veres János. A pénzügyminiszter ezek után arról szólt, hogy az őszödi „őszinte beszédet” túszul ejtette a jobboldal, és – természetesen – személyesen Orbán Viktor. Ezek után Veres János – megvilágítva a beszéd szerinte valódi lényegét – Adyt idézte. – Ady Endre sem volt hazaáruló, amikor azt írta, hogy „nekünk Mohács kell” – citálta a pénzügyi tárca vezetője a költőt. (Veres viszonválaszát Gyurcsány Ferenc csak hallgatta, maga nem kért szót a személyét és az általa vezetett kormányt érintő vitában.) – A gyűlölködés lett úrrá a közéletben, a Kossuth téren – fakadt ki panaszosan Veres. Majd azzal vádaskodott, hogy a magyar jobboldal nem európai.
Kalandozás a Balaton körül 2.
