Több ezer cégnél szűnik meg a könyvvizsgálat

Az eddiginél 36 százalékkal kevesebb vállalkozásnak lesz szüksége könyvviteli ellenőrzésre az új törvény szerint. A kontroll gyengülése elsősorban a cégek partnerválasztását nehezíti meg, hiszen a vállalatok jelentős része csak könyvvizsgálói hitelesítés nélküli információkat tudhat meg leendő üzlettársáról. A piacszűkülés az egyéni könyvvizsgálókat és a kisebb irodákat hozza nehéz helyzetbe.

Csécsi László
2007. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Duplájára nőtt a kötelező könyvvizsgálati értékhatár a 2008-tól életbe lépő törvény szerint. Az eddigi 50 millió forint árbevételi határ január 1-jétől 100 millió forintra változik. A részvénytársaságok könyvvizsgálata is módosul. Eddig mind a zárt, mind az nyílt részvénytársaságok auditkötelesek voltak, az új törvény szerint azonban a kevesebb mint 100 millió forint árbevételű zárt részvénytársaságoknak ezentúl nem kell könyvvizsgálót alkalmazniuk. A módosítás hatására az auditköteles cégek száma 36 százalékkal, az eddigi 69 ezerről körülbelül 44 ezerre csökken. A múlt évben 1183953 vállalkozást tartottak nyilván Magyarországon.
Egyelőre nehéz megjósolni, hogy milyen következménnyel jár az ellenőrzések ritkulása. Sugár Dezső, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara elnöke szerint a kontroll gyengülése elsősorban a partnereket kereső cégek dolgát nehezíti meg. Az üzleti kapcsolataikat bővíteni akaró vállalatok ugyanis az eddiginél is ritkábban találnak majd könyvvizsgáló által hitelesített információkat.
A törvény változatlanul kötelezővé teszi a kamarai tagságot. Előírja továbbá, hogy három évről egy évre rövidül az auditorok kötelező szakmai gyakorlata, ám a korábbiaktól eltérően a képzés kompetenciavizsgával zárul. A külföldről érkező, Magyarországon működő auditoroknak pedig különbözeti vizsgán kell számot adniuk tudásukról. Az új szabályozás szerint a könyvvizsgálók a tőzsdén jegyzett, úgynevezett közérdeklődésű társaságoknál a jövőben csak öt évig láthatják el a feladatukat, és egyebek közt átláthatósági jelentést kell közzétenniük a honlapjukon. Ebből a kívülállók is megtudhatják, hogy milyen ügyfeleknek nyújtott szolgáltatásokat az adott cég.
A törvénymódosítás természetesen a könyvvizsgálói piacra is hatással van. Előzetes becslések szerint körülbelül 2,5 milliárd forintos bevételkiesésre számíthatnak. A könyvvizsgálati kötelezettség alól mentesülő cégek döntő hányada valószínűleg nem tart majd igényt az auditálásra, kivéve azokat, akik korábban bankhitelt vettek fel, vagy más külső finanszírozással éltek. Magyarországon a történelmi hagyományok folytán sokkal több könyvvizsgáló van, mint a környező országokban. A számuk jelenleg 3600-ra tehető. Többségük árbevétele nem éri el a 10 millió forintot. A piacszűkülés főként az egyéni könyvvizsgálókat és a kisebb irodákat hozhatja nehéz helyzetbe, ők a kamara elnöke szerint tanácsadással és más szakmai segítségnyújtással őrizhetik meg ügyfeleiket.
A kormány a könyvvizsgálati kötelezettségek könnyítését azért határozta el, hogy könnyítsen a vállalkozások egyébként valóban nagy adminisztrációs terhein.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.