Napi sajtószemle

2007. 10. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Asia Times
Az egész ázsiai kontinens szempontjából fontosnak tekintett témákat közlő portálon még a szokottnál is nagyobb jelentőségű, igen hosszú cikk jelent meg F. William Engdahl, a világ egyik vezető olajszakértőjének tollából, amely így kezdődik: „A jó hír az, hogy az olaját hamarosan felélő világról szóló pánikforgatókönyvek tévesek. A rossz hír pedig az, hogy az olaj ára tovább emelkedik. A »tetőző olaj« nem a mi problémánk. A mi problémánk a politika. A nagy olajcégek fenn akarják tartani a magas olajárakat. Dick Cheney amerikai elnökhelyettes és barátai nagyon is besegítenek.” A cikkből ezután kiderül, hogy az amerikai–brit és az orosz geológusoknak teljesen más a véleményük az olaj keletkezéséről. Ennek az eltérő meglátásnak tudható be, hogy az amerikaiak szerint az olaj véges erőforrás, az oroszok szerint nem az. És az oroszoknak van igaza. A „tetőző olaj” elmélet hívei évtizedekkel ezelőtt már azt jósolták, hogy a világ kitermelhető olajkészletei 2007 és 2012 közötti időre kimerülnek. A kimerülő olajkészlet elméletének követői az emelkedő kőolajárakra, az Északi-tengeren, Alaszkában és a többi olajmezőn csökkenő kitermelési menynyiségre hivatkoztak. A véges olajkészletekben hívők szerint az olajnak biológiai eredete van. Szerintük az olaj „biológiai maradvány vagy pedig megkövesedett dinoszauruszmaradvány, talán alga, és így véges a kínálata”. Ez magyarázza, hogy a világnak csak néhány helyén fordul elő, ahol több millió évvel ezelőtt geológiailag képződött zárvány. Csakhogy az oroszok már az ötvenes évek óta egy Nyugaton szinte teljes mértékben észrevétlen elméletet dolgoztak ki. Az orosz geológusok szerint az amerikai biológiai eredetre vonatkozó magyarázat tudománytalan képtelenség, és így bizonyíthatatlan is. Rámutatnak arra, hogy a nyugati geológusok már többször is az olajkészletek kimerülését jósolták a múlt században, miközben egyre több olajat találnak. 1956-ban Vlagyimir Porfirjev, az orosz tudományos akadémia földtani intézetének tagja így jelentette be következtetéseit: „A kőolajnak és a természetes ásványolajnak nincs belső kapcsolata a föld felszínéhez közel képződő biológiai anyaggal. Ezek olyan ősi anyagok, amelyek nagy mélységekből törtek fel.” Vagyis – írja Engdahl – az orosz geológusok a nyugati, ortodox geológiát a feje tetejére állították. Az olaj eredetéről kialakított elméletüket az abiotikus – nem biológiai – teóriának nevezték el, hogy megkülönböztessék a kőolaj eredetéről szóló nyugati elmélettől. Ha igazuk van, akkor a Földön az olajkínálatot csak a bolygó képződésének idején a Föld mélyében jelen lévő szerves szénhidrogén alkotóelemeinek mennyisége korlátozza. (Folytatás a holnapi számban – L. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.