Alkudozás Wekler székére

Megválik a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács (DDRFT) elnöki székétől Wekler Ferenc, aki – nyilatkozata szerint – megelégelte az őt ért támadásokat. Sokak viszont azt mondják, nem önszántából távozik, hanem mert az őt delegáló szabad demokraták számára is tarthatatlanná vált a helyzete. Székébe várhatóan liberális politikus kerül.

Bóka Máté Ciprián
2007. 11. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múlt héten még cáfolta Wekler Ferenc, hogy távozni szándékozna a DDRFT elnöki posztjáról, bár Fodor Gábor, a környezetvédelmi tárca vezetője már akkor is úgy nyilatkozott, hogy vissza szeretné rendelni őt a pozícióból. Fodor most el is fogadta párttársa lemondását.
A szőlőtelepítési támogatásoktól kezdve több vitatott ügybe keveredett Wekler távozásának előzményei közé tartozik, hogy a regionális tanács elnökeként szeptemberben azonnali hatállyal felmondott Miszler Miklósnak, a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség Kht. vezetőjének. Az ügyvezető eltávolításának egyik oka az az ellentét lehetett, ami a tanácsban helyet foglaló szocialisták és Wekler között alakult ki a tavalyi tisztújítás óta. A nagyobbik kormányzó párt tagjai már akkor sem nézték jó szemmel, hogy a környezetvédelmi tárca liberális delegáltja, nem pedig Tasnádi Péter, Pécs szocialista polgármestere ülhetett az elnöki székbe.
Az elnök ráadásul nyáron öszszerúgta a port Szabó Loránddal, Dombóvár első emberével is, aki javasolta, vizsgáljanak meg egy olyan pályázatot, amelyben Wekler családtagjai is érintettek lehetnek. Erre válaszul az elnök az MSZP-s Szabót vádolta meg ugyanezzel. A parlament volt alelnöke egy idő után tehát a baloldalon is megosztó politikusnak számított, s forrásaink szerint a szocialisták a tanács munkáját hátráltató személyiségnek tartották az SZDSZ-es politikust.
Hargitai János, a Baranya Megyei Közgyűlés elnöke szerint Bajnai Gordon önkormányzati miniszter Miszler távozása kapcsán úgy nyilatkozott, hogy az ügyvezető felmentésére azért került sor, mert kockázatot jelentett volna számukra további alkalmazása – igaz, Hargitai meg úgy vélekedik, sokkal inkább érvényes lehet ez Weklerre. A Fidesz országgyűlési képviselője azt mondja, az elnök eltávolítása csak idő kérdése volt, most viszont nem kizárt, hogy sokkal jobban fizető pozícióba küzdi fel magát.
Az utódlásról már elkezdődtek a találgatások: a legvalószínűbb befutónak Bretter Zoltán, az SZDSZ pécsi elnöke számít. Kérdésünkre a szabad demokraták volt országgyűlési képviselője nem cáfolta, hogy szóba került a neve, ám döntés hiányában egyelőre nem kívánt bővebb tájékoztatást adni.
A bölcsészvégzettségű politikus „jelöltsége” megvilágíthatja azt is, hogy a pécsi közgyűlésben vélhetőleg milyen alku után szavazta meg a napokban – egyhangúlag, SZDSZ-es támogatással – a baloldali többség a harmadik alpolgármesteri pozíciót. Úgy tudjuk, a szavazás előtt a közgyűlésben helyet foglaló két SZDSZ-es képviselő nem támogatta az új poszt létrehozását, s ha kitartanak álláspontjuk mellett, Tasnádi Péter kezdeményezése is kudarcot vallhatott volna, súlyos presztízsveszteséget okozva ezzel a helyi MSZP-nek.
A történtek után azonban úgy látszik, hogy a háttérben valószínűleg sikerült a szocialistáknak Bretterrel megegyezniük, felajánlva neki: ha igennel voksol az alpolgármester-választáson, cserébe elfoglalhatja Wekler Ferenc helyét a kormányzati és EU-s forrásokat felügyelő régiós tanácsban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.