Csenger református temploma

Ludwig Emil
2007. 11. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.



Nyírbátor két gótikus temploma – az 1480 és 1488 között épült református és az 1493-ban befejezett Szent Ferenc-rendi – mellett Csengerben található az Északkelet-Alföld legnagyobb középkori szakrális épülete. A román határnál lévő kisváros tornyos református temploma a magyarországi téglagótika remeke. Majd egy évszázaddal korábban (bizonyosan 1406 előtt) épült nyírbátori társainál, és szinte teljes épségben megmaradt.
A Szamos partján fekvő, alig ötezer lakosú városka története az Árpád-házi uralkodók korától nyomon követhető. Neve első ízben az 1219. évi Váradi regestrumban fordul elő „villa Senger” alakban (a szó régi magyar személy- és családnév). Két másik XIII. századi oklevél tanúsága szerint a falu a szatmári várhoz tartozott, királyi várszolgák lakták. Két csengeri jobbágy 1235 előtt eladott két ekealja földet a Káta nemzetségbeli Panyitnak, ám az abban az évben hatalomra kerülő IV. Béla király visszavette a királyi várhoz tartozó tulajdont. Az eladóknak kártalanítaniuk kellett a vásárlót – az esetet a hazai privatizáció korai példájaként is tekinthetjük. Nem sokra rá, 1239-ben hosszú pereskedés végére került pont, amelynek tárgya egy helyi kúria és a Szamos szigetén lévő malom volt. Miután a már ismert Panyit úr 14 márkáért ezen ingatlanokat jogszerűen megvette, részbirtokos lett Csengerben, általa pedig a Káta nembeli Csaholyi család jutott uradalomhoz helyben. A település a következő évszázadban kiemelkedett a környék falvai közül. 1338-tól megyegyűlések színhelye volt, amelyeken megjelent és ítélkezett a nádor vagy helyettese. Önálló egyházzal ennek dacára még mindig nem rendelkezett, hívei a szomszédos Jánosi község plébániájához tartoztak. András erdélyi püspök 1322. november 24-én Gyulafehérváron kelt levele mindössze egy fakápolna építését engedélyezte Csengerben János magiszternek azzal a megkötéssel, hogy az továbbra is a jánosi parókia fiókegyháza marad. A XIV. század folyamán a Csaholyi família több tagja udvari méltóságra emelkedett. 1351-től, a szamosi átkelőhely jövedelmének megszerzése révén is, fellendült a hely piaca. 1378-ban már folyamatban volt mezővárosi címének elnyerése, tíz esztendőre rá Zsigmond király pedig „kedves hívének, Csaholyi Sebestyénnek jogot ad minden negyedik ünnepen vásár tartására”. E kiváltságnak köszönhetően 1424-től a település hivatalosan is oppidum. 1406. június 26-án, egy jelentős birtokperben történt tárgyalás jegyzőkönyve szerint, a felek a hivatalos esküt a helyben elkészült templomban – „in ecclesia Omnium Sanctorum in eadem villa Chenger constructio” – tették le. Lelkésze ettől fogva „parochos”-ként szerepel.
Valamely varázslat által szép volna visszaszállni kerek hat évszázadot, és látni a frissen elkészült, mesterien megszerkesztett arányú téglatemplomot. Ámbár a házsorban lévő telken álló, szentélyével az út felé, keleti irányba tájolt épület még ma is úgy fest, mintha tegnap adták volna át. Első szakszerű leírása maga is tudományos régiség: Henszlmann Imre az Archeológiai közleménynek 1864. évi IV. számában ekképpen közölte a helyszínen látott, méréssel nyert tapasztalatait: „Elrendezése több különösséggel bír. Nyugati végén emelkedő tornya már földszint 8 szögű és annak két ferde oldala közepén tám látható. A toronynak a templom felett 5 ablakos osztálya van, magassága a tetejéig 62 láb. Tetején alul renessaince-féle kinövései vannak. A hajó hossza 36 láb, a szentélyé 24 láb. A szentély szélessége 14 láb 8 hüvelyk, s a 8 szög 3 oldalával van zárva. Körül futó talapzata, valamint más tagozatai is erre a célra idomított téglából készült” – írja a kassai születésű (német anyanyelvű) építész, úttörő műtörténész. Az általa jól megfigyelt arányok természetesen tudatosak, a 2+5 emeletes torony 27,5 méteres magassága szinte pontosan azonos az épület teljes, 26,5 méteres hosszával. A gondosan rakott téglafal futó soraiban szabályos ritmusban elhelyezett, sötét színűre égetett téglafejek törik meg a nagyobb felületek egyhangúságát, s a párkányok, pillérek, ablak- és ajtóbélletek kialakításához valóban idomtéglákat használtak. A sómázas téglák alkalmazása régi helyi hagyományt újított meg, a közeli Szamostatárfalván ugyanis egy évszázaddal korábban ugyanilyen eljárással díszítették a ma is látható református templomot (Magyar Nemzet, 2007. szeptember 29.).
Csenger népe az 1500-as évek derekán áttért a protestáns hitre. Országos jelentőségű vallástörténeti események fűződnek a település nevéhez: a XVI. és XVII. században több fontos zsinatot tartottak templomában. 1570-ben – Méliusz Juhász Péterrel, a neves hitszónokkal az élen – itt tárgyalta meg, majd döntötte el a zsinat, hogy a reformáció kálvini útját követik. A Csengeri hitvallásnak elnevezett nyilatkozat a hazai protestantizmus alapvető dokumentuma. A helyi gyülekezet 1766-tal megnyitott anyakönyvének első lapjaira feljegyezték a templom históriájáról akkor ismert és fontosnak tartott tudnivalókat. „Anno 1704. A Magyar hazának közönséges háborúságából származott kárt ezen Ekklésia is megérzette, midőn Temploma elégett és a harangok a Toronybul lehullottak, melyek közül az egyik a nagy tűzben el is olvadt. Anno 1713. A háborúság után békesség és csendesség lévén Isten segítsége által a Templom kezdett épülni, az harang megöntetett és az Torony három harangokkal megékesített. Anno 1732. Midőn a Templom fedele megrongyolódott volna, ismét megsendelyeztetett, és a Templom belől megmeszeltetett. Anno 1743-ban, ’44-ben és ’45-ben a templomot újból megvakoltatták, megmennyezeteztették, székekkel karokkal (karzattal – L. E.) megékesítették, az órát is renoválták az Ekklésia költségén” – olvasható benne.
Legutóbb 1965-től két éven át folyt a csengeri templom műemléki renoválása, a munka végeztével, 1967. május 21-én szentelték újra. A reformáció emléknapjának közelében éppen időszerű e peremvidéki protestáns emlékhelyünk bemutatása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.