Debrecen hiába reménykedett benne, hogy megkaphatja a 2010-ben első alkalommal sorra kerülő ifjúsági olimpia rendezését, tegnap már az első keretszűkítés áldozata lett. A NOB úgy döntött, hogy Moszkva, Szingapúr, Athén, Bangkok és Torino marad versenyben, Kuala Lumpurnak, Debrecennek, Poznannak és Guatemalavárosnak pedig megköszöni, hogy pályázott – s ez a kandidálók erősorrendje is. Mindez egyfajta leképezése is annak, hogy a NOB előtt a hangzatos szólamok ellenére kis országoknak, kis városoknak nincs esélye, leegyszerűsítve: a pénz beszél, és lehetőleg semmi kockázat. Ez utóbbit támasztja alá az is, hogy Guatemalaváros hiába jelölt meg 132,4 millió dolláros költségvetést, a harmadik legnagyobbat, nem lehetett esélye. Athén 317,8, Moszkva 179,8, Szingapúr 75, Bangkok 33,2 millió dollárt szán a rendezésre, Kuala Lumpur 60, Debrecen 27,8, Poznan 17,5 milliót tervezett volna. A különböző egyéb szempontok alapján – létesítmények, infrastruktúra, közlekedés, szálláslehetőségek stb. – előálló osztályzatok alapján Moszkva a tízes skálán 8-ast kapott, Szingapúr 7,7-et, Athén 6,6-ot, Bangkok 6,2-t, Torino 6,1-et, a „vonal” alatt Kuala Lumpur 5,3-at, Debrecen 4,8-at, Poznan 4,7-et, Guatemalaváros 3,5-öt.
Debrecen esetében felrótták, hogy a lebonyolításra tervezett huszonhat létesítményből (ezek nem feltétlenül sportcsarnokok, hiszen a súlyemelést a már épülőfélben levő új színházban rendezték volna meg) hatot még fel kellene húzni, és komoly kockázatot rejt, hogy ezek 2010-re elkészülnének-e. Ugyancsak rossz pont volt a kevés szálláshely, a kandidálásra 30 millió forintot áldozó város mellett szóló egyik fő érven, a rendezési tapasztalatokon pedig azzal lépett túl az értékelőbizottság, hogy Debrecen valóban sok világversenynek volt házigazdája az elmúlt tíz évben, grandiózus rendezvény lebonyolításában azonban nincs gyakorlata. Szemben például a már olimpiának is otthont adó Athénnal, Moszkvával, Torinóval, az idei Universiade házigazdájaként bizonyított Bangkokkal, Szingapúrban pedig a 2005-ös NOB-kongresszuson feltehetően jól érezték magunkat a küldöttek.
Tisztes helytállás. Debrecen és Magyarország megállta a helyét a nívós nemzetközi mezőnyben, érdemes volt megpróbálni – kommentálta a döntést Kósa Lajos, Debrecen polgármestere. Hozzáfűzte, remélték, hogy a város bekerül a következő fordulóba, s ezzel a NOB jelzi, hogy a szerényebb anyagi lehetőséggel bíró nemzeteknek is van esélyük olimpiát rendezni. Kijelentette, a tervezett beruházásokat – elsőként a nagyerdei stadion rekonstrukcióját, 15 ezer fősre bővítését – annak ellenére megvalósítják, hogy nem sikerült elnyerni az első ifjúsági olimpia megrendezésének jogát. (D. M.)
Több száz ingatlant zúzott le a vihar keleten + videó
