Domokos Mátyás emléke

Major Anita
2007. 11. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A halott duplán halott nálunk – Domokos Mátyás szerint arra gondolhatott Babits Mihály, amikor ezt papírra vetette 1932-ben, hogy „aki nálunk kimegy az életből, azt nyugodtan le lehet írni, hiszen elveszítette földi befolyását. (…) Nem remélhető tőle néhány elismerő jó szó”.
Domokos Mátyás már egy esztendeje halott. A Széchenyi-, József Attila- és Magyar Örökség díjas szerkesztő, kritikus, irodalomtörténész emlékének szentelte a tatabányai irodalmi, művészeti és társadalmi folyóirat, az Új Forrás októberi számának jelentős részét. Benyhe János dolgozata Domokos szellemi-eszmei-művészeti hagyatékát, Az olvasó fényűzése című posztumusz köteteit helyezi középpontba. „Boldog szerző, akinek életműkivonata, tömörített munkássága is három magvas kötetre rúg” – méltatja a neves irodalmárt, mintegy cáfolva a fent idézetteket. Gróh Gáspár a gondolkodó enciklopédikus nyitottságát emeli ki, és azt, hogy a szellemi apák távoztával szakadt Domokos Mátyásra a megszólalás felelőssége. „Az írók, kritikusok és minden rendű-rangú irodalmárok között megszűnt az elemi szakmai szolidaritás” – idézi fel Monostori Imre az irodalomtörténész rendszerváltás utáni diagnózisát, Buda Attila pedig a szerkesztő könyvtárát mutatja be.
Pécsi Györgyi kimondja, Domokos életműve nélkül nem értelmezhető a magyar irodalmi közállapotok utóbbi hat évtizede. Határozott hangú előadását így kezdi: „Vargyas Lajos könyvéről írt dolgozatában arról beszél Domokos Mátyás 1985-ben, hogy századunk második felére a magyar népi kultúra a végére ér. Nem folytatódhat, mert megszűnt az a társadalmi osztály, amely századokon át fönntartotta a folytonosságát.” A már Kodály által is prognosztizált jelenség zajlik épp: a népkultúra helyét a tömeges analfabetizmus veszi át. A globalizációs paradigmaváltásnak keresztelt felfogás megtagadja azokat a hagyományokat – nemzet, család, erkölcs –, amelyekre a régi Európa támaszkodott. Ennek summázata A magyar esszé antológiája című Domokos-féle esszéválogatás is, amely utat mutat az intellektuális-morális örökség folytatásához. Domokos Mátyás szenvedélyesen hadakozott a múltfelejtés és a közöny ellen, vallotta, a magyar irodalom a nemzeti önismeret leghívebb tükre, az írástudóknak vállalniuk kell a nemzet sorskérdéseit. A XX. század második felének irodalomtörténeti törései – a rákosista totális diktatúra és a kádári–aczéli korszak alattomos szellemi csonkítása – azonban elérték céljukat: a magyar irodalmat sikerült eltéríteni több száz éves hagyományaitól. Domokos A rontás ellen című könyvét reményvesztetten zárja: „2004. december 5-én nemcsak a testvéreinket s nemcsak a halottainkat, de halhatatlanjainkat is elárultuk.” Mégis egy nyílt levelének bölcsességével emlékezzünk rá: „hasznosabb egy szál gyertyát gyújtani, mint átkozni a sötétséget.”
(Új Forrás. Irodalmi, művészeti és társadalmi folyóirat, 2007/8., Tatabánya. Ára: 300 forint.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.