Egységes tiltakozás

Ma öt országos szakszervezeti konföderáció, valamint számos civil és szakmai szervezet tiltakozik a társadalombiztosítás privatizációja ellen a Miniszterelnöki Hivatal előtt. Még a kormánnyal és az MSZP-vel vállaltan lojális MSZOSZ is képviselteti magát a demonstráción „Ezt így nem” mottóval.

Bákonyi Ádám
2007. 11. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogadhatatlannak tartva, hogy az egységes, nemzeti szolidaritásra épülő egészségbiztosítást üzleti alapú, profitorientált rendszer váltsa fel, az Autonómok, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT), a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ), a Munkástanácsok és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) közösen demonstrál ma 11 órakor a Miniszterelnöki Hivatal előtt. Szerintük a kormány egészségbiztosítási koncepciója munkavállaló- és társadalomellenes, nem folyt róla valódi társadalmi-szakmai vita, és megsértve a jogalkotási törvényt, nem készült hatástanulmány az átalakításokról. A tüntetéssel azt akarják elérni, hogy a kormány vonja vissza a parlamentnek beterjesztett – egyes szakszervezetek szerint párt-, pénzügyi és lobbiérdekeket szolgáló – egészségbiztosítási törvényjavaslatot, és kezdjen új, valódi párbeszédet az átalakításokról. Kérdés, saját bevallásuk szerint hatszázezer taggal a hátuk mögött meddig mennek el az érdekvédők céljaik elérése érdekében, a kormánynak kell-e valódi nyomásra számítania.
*
Lehet-e eredményes egy demonstráció, amelynek bejelentését a kormányszóvivő úgy kommentálta, hogy az egészségbiztosítási reform ellen tiltakozó érdekvédők kérései nem ellentétesek a kormány célkitűzéseivel?
A kormánnyal és az MSZP-vel vállaltan lojális MSZOSZ „Ezt így nem” mottóval képviselteti magát a demonstráción. Hogy a tüntetésen túl mit tesznek ennek érdekében? Pataky Péter elnök azt mondta, levélben fordulnak a képviselőkhöz, kérve, hogy a tervezett decemberi zárószavazáson pártfegyelemtől függetlenül mondjanak nemet. Példaként említette, hogy a kis adók összevonását a szocialista frakció szavazta le a kormány ellenében. Pataky nem tartotta lehetségesnek egy politikai sztrájk megtartását, szerinte egy jó kollektív és bérmegállapodással rendelkező cégnél a dolgozók nem akarnának kárt okozni. Felvetette, közösen megszervezhető lenne, hogy országszerte egy időben csak két percre álljon le a munka tiltakozásképpen. – Mivel a kormányzati propaganda hat az emberekre, még a saját tagság körében is akad, akit meg kell győzni, de ezen vagyunk – mondta az elnök kérdésünkre, hány embert mozgósítanak a demonstrációra.
A jelek szerint egyelőre a közszférát képviselő SZEF is Gyurcsány Ferenc belátásában bízik. A konföderáció levélben kérte a kormányfőt az egészségbiztosítási törvényjavaslat visszavonására, illetve a „koalíció meghatározó erejét képviselő” MSZP-s parlamenti képviselőket, hogy ne szavazzák meg azt. „Közös érdekünk Magyarország kiegyensúlyozott fejlődése. Ahhoz, hogy ez megvalósuljon, kérésünk teljesítése alapvető” – olvasható a miniszterelnöknek írt levélben. Időközben a Liga Szakszervezetek bejelentette, hogy jelen lesz az ötök szombati akcióján. A konföderáció egyébként november 21-re szervezett önálló demonstrációt, és a vasúti közlekedésen túl várhatóan a közúti és a légi közlekedésben is sztrájkot szervez erre a napra.
Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke egy csütörtöki sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: nem zárják ki egy egészségügyi sztrájk lehetőségét sem, kezdeményezés is van erre, de döntés még nincs. A szakszervezetek mai megmozdulásához számos szakmai és civil szervezet csatlakozott. Csak a két napja a Magyar Orvosi Kamara épületében tartott sajtótájékoztatón például kéttucatnyi szervezet képviselője jelent meg. Ők mindannyian azt kérik a kormánytól, hogy vonja vissza az üzleti alapon működő több-biztosítós rendszerre vonatkozó javaslatát. Úgy látják, hogy elkapkodott, kidolgozatlan és alapjaiban rossz a törvénytervezet, s az új modell bevezetése társadalmi tragédiát okozna. Mindannyian szeretnék megőrizni a társadalombiztosítás egységét, s kizárni a finanszírozásból az üzleti szereplőket. Éger István, a kamara elnöke bejelentette: arra kérik az államfőt, nyújtsa be a civil szakmai csoport által készített alternatív törvényjavaslatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.