Szökőárkészültséget hirdettek Hollandia és Nagy-Britannia északi-tengeri partvidékén tegnap, miután csütörtökön éjjel egy vihar keltette többméteres hullám indult a szárazföld felé. A holland hatóságok teljes riadót rendeltek el: megépülése – a kilencvenes évek – óta először lezáratták a Maeslantot, a Rotterdam kikötőjét védő gigantikus gátat. Másfél órát vett igénybe, míg a szerkezet két oldala összeért egy 360 méteres csatornaszakaszt lezárva. Ezzel Európa legnagyobb kikötőjében megállt a hajóforgalom.
Norvégia kiüríttette északi-tengeri olajfúró tornyait, Angliában pedig – még csütörtökön – lezárták a Temze torkolatát és több ezer ember evakuálását rendelték el. Az éjszakát sokan iskolákban töltötték és egyéb közösségi épületekben kialakított átmeneti szállásokon, mások pedig emeletes házuk felső szintjére húzódtak – jelentette a BBC. A dagállyal érkezett, két-három méter magasra becsült viharhullám végül másfél méteresre szelídülve érte el a partokat tegnap, a reggeli órákban: sehol nem törte át a gátakat, csak kisebb áradásokat okozott. Napközben mindkét országban lefújták a riadót, bár Hollandiában késő délutánig zárva tartották a gátkapukat. A mostanihoz hasonló természeti jelenség 1953-ban több mint kétezer életet követelt a két országban.
Időközben Kubában az ország történek egyik legsúlyosabb áradása pusztít: a természeti csapásban egy ember meghalt, több mint nyolcvanezret pedig ki kellett költöztetni otthonából. A kommunista ország vezetői szerint hozzávetőleg 500 millió dolláros kár keletkezett – írta az AP.
Mexikóban, ahol szintén áradások pusztítanak, a hatóságok attól tartanak, hogy a víz alá került területeken járványok lehetnek – közölte a Reuters. Több tízezer ember érintett, ezért az egészségügyi minisztérium orvosokat, nővéreket küldött a térségekbe.
Veszélyes bűnözőt tartóztattak le a hatóságok
