Elhúzódik a kormányalakítás Kijevben

A héten megtartja alakuló ülését az újonnan megválasztott ukrán parlament, egyelőre azonban kérdések sora merül fel a narancsos koalíció létrejötte körül. A politikai egyezség, ha nehezen is, de megköttetik, ám ez a koalíció aligha lesz képes hatékonyan működni, véli Andrij Jermolajev, a Szófija Társadalomkutatási Központ igazgatója. Szerinte ez Juscsenko elnök pozícióit erősíti.

2007. 11. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Politikai ígéretek, elkötelezett nyilatkozatok sora ellenére is nehézkesen formálódik a narancsos koalíció, amelynek Jermolajev szerint a fő oka, hogy az elnök mögött álló Mi Ukrajnánk egyik fele nem kész az együttműködésre Julija Timosenkóval. A nézeteltérések a kormánypozíciók és a BJUT néhány választási ígérete, így a hivatásos hadsereg felállítása és a Szovjetunió felbomlásának időszakában elértéktelenedett megtakarítások kárpótlása körül kristályosodnak ki.
Timosenko miniszterelnöki ambícióinak egyik fékezője maga Juscsenko, de ehhez a körhöz tartoznak olyan ismert politikusok is, mint Jehanurov, Jacenjuk vagy Gricenko, s a párt üzleti szárnya is. Ők hajlanának az együttműködésre a Régiók Pártjával, amely a hatalom megtartásának reményében abszolút lojális az elnök csapatához. A koalíció híve a Vjacseszlav Kirilenko fémjelezte szárny, míg a választási blokk másik fele, Jurij Lucenko vezette Népi Önvédelem egy egységes, Timosenkót is magában foglaló narancsos erő mellett áll ki. A politológus szerint a parlament pénteki alakuló ülése után rövidesen formálisan legalábbis megalakulhat a többség, ám ez nem jelenti a majdani kormány stabil működését, sőt még felállását sem. Elhúzódó egyezkedésre lehet számítani, amely időben az egység csupán a deklarációk szintjén jelenik meg. Az alig több mint jó kéttucatnyi többséggel aligha képzelhető el hosszan a kormányzás, hiszen mint Jermolajev fogalmaz, ez a koalíció nem valószínű, hogy képes lesz mindig eredményesen együtt szavazni. Maga a Mi Ukrajnánk említett, Timosenkótól tartó fele is egyfajta bizonytalanság fenntartásában érdekelt.
Ez a helyzet mindenképpen az elnök kezére játszik, s mint Jermolajev emlékeztet, Juscsenko eleve pozícióinak erősítését szem előtt tartva provokálta az előre hozott választásokat. Az államfő részéről feltehetőleg a koalíció támogatásának feltétele is lesz az elnöki hatalom erősítése, a kormány, a parlament gyengesége, instabilitása pedig jó érv lehet az ilyen irányú reformokhoz. Mellesleg a későbbi nagykoalícióhoz, az elnök újraválasztására veszélyes Timosenko félreállításához is az elbizonytalanításon át vezet az út, hiszen az azonnali szövetség az amúgy is gyenge támogatottsággal bíró Mi Ukrajnánk végét jelentené.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.