Helyi idő szerint tegnap délután hat órakor indították útnak Kína első holdszondáját az ország Szecsuán tartományában lévő Szicsang űrbázisról. Ezzel megkezdődött a kommunista ország Hold-kutatási programjának első fázisa. A Csang-e–1 elnevezésű szerkezet a tervek szerint egyéves missziót hajt végre: útján háromdimenziós felvételeket készít égi szomszédunk felszínéről, elsősorban a Holdat takaró porról – adta hírül a BBC.
Az eseményt közvetítette az állami televízió is, a műsorban hallani lehetett az irányító központ munkatársának hangját, amint a kilövés után közölte: „A manőver rendben lezajlott.” A fellövéshez szükséges biztonsági lépések között volt egy 2,5 kilométer sugarú kör evakuálása is. Több ezer embert köteleztek otthona elhagyására a körön belül, illetve a hordozórakéta repülésének nyomvonalában – jelentette a brit közszolgálati televízió munkatársa. Mindez a megszokott eljárás része volt – közölték a szicsangi bázis elöljárói.
Csang-e a holdistennő a kínai mitológiában. A róla elnevezett szerkezet novemberben áll majd Hold körüli pályára, az említett képeket pedig a hónap második felében kezdi a Földre sugározni.
Míg az Egyesült Államok, Oroszország és Európa országai együtt dolgoznak különféle űrkutatási terveken, Kína a saját útját járja. Ennek részeként a pártvezetés határozata értelmében a Föld legnépesebb országa azt tervezi, hogy 2020-ra ember juttat a Holdra. Japán a hónap elején indított útnak holdszondát, India pedig jövő áprilisban készül hasonló lépésre. Kína a harmadik ország a hajdani Szovjetunió és az Egyesült Államok után, amely (2003-ban) embert juttatott a világűrbe.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
