Legendás szentek

KÖNYVESHÁZ

2007. 11. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megvan a sajátos kisugárzásuk a hasonmás kiadásoknak. Főként ha olyan történelmi időszakból származik egy könyv, amely sok tekintetben párhuzamokat mutat a jelennel. A Szentek legendái című kötetet 1927-ben adta ki a Franklin Társulat. Abban a korban, amikor Trianon után egy megalázott, gazdasági lehetőségeitől, területei és népessége nagy részétől megfosztott nemzet a szó szoros értelmében áhítozott a reményt adó históriai előképek után. Ehhez nyújtott segédkezet Révay József munkája, amelyet a belső borító szerint régi és új legendáskönyvekből fordított és állított össze az egyetemi magántanár. Mégsem veszett el a múlt, van, ami fogódzót jelenthet a mában – sugallták a színes történetek, amelyek a legjelentősebb szentekről hagyományozódtak ránk. A szent vértanúk legendái Szent Pál apostoltól Szent Borbálán át Loyolai Szent Ignácig, Kalazanci Szent Józsefig éppúgy az elveszett, de visszaszerzett tartást sugározták az olvasóra, mint a magyarországi szentek. Szent István, László király, Imre herceg vagy Szent Erzsébet és Árpád-házi – később szentté avatott – Boldog Margit a jövőbe vetett hitet erősítették, és például szolgálhattak egy példa nélkülien igazságtalan világban.
Nem tudni, a Helikon Kiadót tudat alatt a társadalmi igény, a történelmi rokon vonások is inspirálták-e a Szentek legendái újbóli közzétételében. Hiszen – hogy az áthallások sorát bővítsük – még a gazdasági konstellációk is mutatnak jelentős egyezéseket. Az akkori magyar társadalom nem láthatta előre, hogy a világgazdasági válság hullámai újabb megpróbáltatásokat mérnek az emberekre. Mindezek elviseléséhez hűséges társul szolgálhatott a tudós Révay József műve. A kódexszerűen díszes külcsín és az archaizáló, régies, népmesei zamatú nyelvezet a múltba repít bennünket, ám érdekes módon a huszonegyedik század elejére modernebbül hat, mint 1927-ben. Mára felhagytunk ugyanis azzal az értelmetlen nyomkereséssel, hogy minden régi mítoszban igyekezzünk rajtakapni a szerzőket a tódításokon, anakronizmusokon. Újra rá tudunk találni a spirituális igazságok ízére, amikor nem a kicsinyes részletek megfeleltetéseit kutatjuk, hanem a magasabb rendű igazság harmóniáját. Ez a kiegyensúlyozott derű árad a sorokból, mintegy üzenve az izgága utókornak. A historizáló keretbe foglalt oldalak is jelképesek: szilárd, erkölcsi keretekkel rendelkező élet kialakítására bátorítanak. Siessünk leszögezni: nem csupán a vallásos emberek számára adhat lelki muníciót ez a szó szerint csodálatos – hiszen szentek csodáival teli – életrajzgyűjtemény. „Adja Isten, hogy a magyar nép e könyvben sok lelki épülést találjon” – zárja elöljáró beszédét Lepold Antal prelátus kanonok. Hogy is szűkíthető le az olvasók köre, amikor a szentek legendáit is maga a magyar nép írta, mindig újabb és újabb elemekkel gazdagítva őket? A Szentírás mellett a szentekről szóltak a legolvasottabb művek évszázadokon át. A legendák aranykönyvét lapozva modern körülmények között megélhetjük az immár nem sötét, hanem egyre világosabbá váló középkor újjászületését.
(Szentek legendái. Szerk.: Révay József. Helikon Kiadó, Budapest, 2007. Ára: 5990 forint.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.