Hárommillió forint bírságot kell kifizetnie a környezetvédelmi tárcának a Közbeszerzések Tanácsának és további 900 ezret a Palota Kft.-nek igazgatási szolgáltatási díj címen – derül ki a döntőbizottság határozatából. A szaktárca azért zárta ki a pályázó céget, mert a benyújtott dokumentációjából az derült ki, hogy csak 1000 tonna veszélyes hulladék elszállítására és elhelyezésére van engedélye, miközben a Csepelen talált galvániszap 1100 tonna, ami valószínűsíthetően harminc százalékkal bővülni fog. A döntőbizottság azonban megállapította, hogy a Palota Kft. a KVVM által előírt és az érvénytelenség okaként megjelölt engedélyt a jelentkezésében csatolta, vagyis az előírt dokumentumokkal rendelkezett.
Az engedélyre vonatkozóan a tárca további előírást nem tett, azonban az engedélyt, figyelemmel a kezelendő galvániszap mennyiségére, mégis megvizsgálta. A döntőbizottság álláspontja szerint erre nem volt lehetősége, tekintettel arra, hogy az engedélyek becsatolásán túl további követelményt nem támasztott. Ráadásul a tárca úgynevezett EWC-kódok alapján vizsgálta a kezelendő hulladék mennyiségét, de a részvételi felhívásban nem határozta meg a veszélyes hulladék EWC-kódját, mi több, a tevékenység feltételeit meghatározó jogszabályok között sem sorolta föl a hulladékok jegyzékéről szóló vonatkozó rendeletet. Vagyis, mivel a minisztérium a felhívásában nem írta elő a szállítandó anyagok kódját, azt nem is kérhette volna számon a jelentkezőktől.
A döntőbizottság elmarasztalta a tárcát a másik kifogásolt, formai hivatkozás esetében is. Az ajánlatot kérő KVVM tehát súlyos jogsértést követett el azzal, hogy kizárta a pályázatból a Palota Kft.-t. Meglepő módon azonban ahelyett, hogy új pályázatot írtak volna ki, a döntőbizottság úgy határozott: a jogsértés nem orvosolható, mivel a tárca a győztes Terszollal már megkötötte a szerződést.
A tendergyőztes az a Terszol Kft. lett, amely a budafoki gázmaszsza-mentesítéskor a tervezett 1,8 milliárd forint helyett hatmilliárdért vitte el a gázgyári salakot. Az ügy pikantériája volt, hogy a tenderből akkor is kizártak egy, a kármentesítésre szintén pályázó céget.
Németországnak mindössze a migránsok 15 százalékát sikerült visszairányítania
