Megbírságolták a szaktárcát

Összesen 3,9 millió forintra büntette meg a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumot a Közbeszerzési Döntőbizottság, amiért jogsértő módon választotta ki a csepeli galvániszap elszállításával megbízott Terszol Kft.-t. A szaktárca ugyanis olyan kritériumok alapján zárta ki a konkurens Palota Kft.-t a tenderből, amelyek nem is szerepeltek a pályázati kiírásban.

Velkei Tamás
2007. 11. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hárommillió forint bírságot kell kifizetnie a környezetvédelmi tárcának a Közbeszerzések Tanácsának és további 900 ezret a Palota Kft.-nek igazgatási szolgáltatási díj címen – derül ki a döntőbizottság határozatából. A szaktárca azért zárta ki a pályázó céget, mert a benyújtott dokumentációjából az derült ki, hogy csak 1000 tonna veszélyes hulladék elszállítására és elhelyezésére van engedélye, miközben a Csepelen talált galvániszap 1100 tonna, ami valószínűsíthetően harminc százalékkal bővülni fog. A döntőbizottság azonban megállapította, hogy a Palota Kft. a KVVM által előírt és az érvénytelenség okaként megjelölt engedélyt a jelentkezésében csatolta, vagyis az előírt dokumentumokkal rendelkezett.
Az engedélyre vonatkozóan a tárca további előírást nem tett, azonban az engedélyt, figyelemmel a kezelendő galvániszap mennyiségére, mégis megvizsgálta. A döntőbizottság álláspontja szerint erre nem volt lehetősége, tekintettel arra, hogy az engedélyek becsatolásán túl további követelményt nem támasztott. Ráadásul a tárca úgynevezett EWC-kódok alapján vizsgálta a kezelendő hulladék mennyiségét, de a részvételi felhívásban nem határozta meg a veszélyes hulladék EWC-kódját, mi több, a tevékenység feltételeit meghatározó jogszabályok között sem sorolta föl a hulladékok jegyzékéről szóló vonatkozó rendeletet. Vagyis, mivel a minisztérium a felhívásában nem írta elő a szállítandó anyagok kódját, azt nem is kérhette volna számon a jelentkezőktől.
A döntőbizottság elmarasztalta a tárcát a másik kifogásolt, formai hivatkozás esetében is. Az ajánlatot kérő KVVM tehát súlyos jogsértést követett el azzal, hogy kizárta a pályázatból a Palota Kft.-t. Meglepő módon azonban ahelyett, hogy új pályázatot írtak volna ki, a döntőbizottság úgy határozott: a jogsértés nem orvosolható, mivel a tárca a győztes Terszollal már megkötötte a szerződést.
A tendergyőztes az a Terszol Kft. lett, amely a budafoki gázmaszsza-mentesítéskor a tervezett 1,8 milliárd forint helyett hatmilliárdért vitte el a gázgyári salakot. Az ügy pikantériája volt, hogy a tenderből akkor is kizártak egy, a kármentesítésre szintén pályázó céget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.