Nem jut a löszfalak megerősítésére

Több településen évtizedek óta megoldhatatlan gondnak bizonyul a löszfalomlások megakadályozása. Az önkormányzatok nem tudnak elegendő forrást biztosítani a munkálatokra, az uniós pályázatok viszont csak 2009-től lesznek elérhetők. Addig is bármikor utakra, vasutakra zuhanhat a föld, magával sodorva akár lakóházakat is. Talán Dunaszekcsőn a legaggasztóbb a helyzet, de a Balaton déli partján is régóta küzdenek a problémával.

Berta Hajnal
2007. 11. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A löszfalak omlása, amint azt nemrégiben a sümegprágai tragédia is bizonyította, akár emberéletet is követelhet, de sok helyütt házakat sodorhat, utakat, vasutat zárhat el a föld. Dunaszekcsőn egy egész hegyoldal, több százezer köbméternyi lösz zuhanhat bármikor a Dunába, ami nemcsak üdülőket, hanem a település víztározóját, régészeti leleteket, illetve a folyami közlekedést is veszélyezteti. Itt már nem lehet elkerülni a leomlást, csak azt nem tudni, mikor következik be. A Balaton déli partján viszont megállítható lenne a folyamat.
Csakhogy a települések önerőből képtelenek kigazdálkodni a több száz millió forintra rúgó költségeket. Fonyódon mintegy 150 éve, a Budapest–Fiume vasútvonal kiépítésétől mozog a kettévágott hegyoldal, az elmúlt évtizedekben egy egész utca tűnt már el. Kiss Péter, a Vagyongazdálkodási Kht. igazgatója kérdésünkre elmondta: a vasúton és a 7-es főúton kívül nagyjából 30 magántelket és épületet veszélyeztet közvetlenül a földomlás. Ahhoz azonban, hogy a legsürgősebb beavatkozásokat megtegyék, több mint 200 millió forintra lenne szükség. Pályázati lehetőség nehezen adódik, tavaly országosan akkora összegre pályázhattak az önkormányzatok, amennyire egyedül Fonyódnak lenne szüksége. A helyzet azért is érdekes, mert a hegyoldal, a vasút, a 7-es út és a Balaton, ahol a jégzajlások okoznak gondot, egyaránt az állam tulajdona. Mégis az önkormányzatok szűkös költségvetését terheli a megelőzés, kárenyhítés. Ráadásul a természeti csapások után igényelt állami vis maior kompenzáció megítélése is bizonytalan. Fonyódon támfalépítéssel, betonelemek beépítésével próbálnák megállítani az omlást, a csapadékvíz elvezetéséről már gondoskodtak, de a teljes megerősítési munka félmilliárd forintnál is többe kerülne.
Balatonszárszón nagyjából 800 méternyi löszszakasz jelenthet veszélyt a házakra. Méhész László polgármester lapunknak kifejtette: 5-6 üdülő áll viszonylag kockázatos területen, a tulajdonosoknak már le kellett bontaniuk a legbizonytalanabb részeken álló melléképületeket. A földtani szakvélemények szerint itt megállt az omlás, de szükség lenne megerősítési munkákra, illetve csapadékelvezető rendszerre. A tervek elkészítésére már nyert pályázati támogatást a település, most a kivitelezésre próbálnak ily módon forrást szerezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.