Csaknem kétezren vettek részt az öt országos szakszervezeti konföderáció szombati, a Miniszterelnöki Hivatal előtt tartott demonstrációján az ellen tiltakozva, hogy a nemzeti szolidaritásra épülő egészségbiztosítást üzleti alapú, profitorientált rendszer váltsa fel. Az Autonómok, a Munkástanácsok, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés és a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének akciójához számos civil és szakmai szervezet, többek között a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, az Élőlánc Magyarországért, a Szociális Fórum, a Magyar Orvosi Kamara csatlakozott hivatalosan. Ugyanakkor Thürmer Gyula elnökkel és vörös zászlókkal a Magyar Kommunista Munkáspárt aktivistáitól kezdve megjelentek az Árpád-sávos zászlókat lengető Kossuth téri tüntetők is. A rendezvény alatt a kormányfő nevének elhangzásakor többször pfujolás, illetve „Gyurcsány, takarodj!” skandálás kezdődött.
– Példát kell mutatni ellenállásból, össze kell fogni egy nemzeti minimumért, a nemzeti kockázatközösségen alapuló egészségbiztosításért – jelentette ki Palkovics Imre. A Munkástanácsok elnöke beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy az egészségbiztosítás évi 1500 milliárdját mint utolsó nemzeti vagyont akarják átjátszani az üzleti köröknek, eközben ötven évre eldől a magyar társadalom sorsa.
Borsik János arról beszélt, ahányszor az MSZP enged az SZDSZ zsarolásának, annyiszor adja fel a baloldali értékeket. – Több megoldás lenne az egészségbiztosítás reformjára, de csak egy megoldást erőltetnek, amit az egész társadalom elutasít. Nem szeretjük és nem kérünk a diktátumokból – jelentette ki az Autonómok elnöke.
Mivel „nincs jobb- és baloldali egészség”, több szakszervezeti vezető szocialista képviselőknek üzent, hogy ne szavazzák meg az egészségbiztosítás átalakításának jelenlegi tervezetét. Figyelmeztettek, hogy a pártfegyelemből elfogadott új rendszer az azt megszavazókat, családjukat, sőt gyermekeiket is sújtja majd. A demonstráció végén az öt szakszervezet vezetői felolvasták az Országgyűlés szocialista elnökének írt petíciójukat. Ebben arra kérik Szili Katalint, hogy az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvénykezés felfüggesztésével segítse elő az érdemi társadalmi párbeszéd létrejöttét a rendszer átalakításáról. Amennyiben követeléseiknek nem lesz foganatja, a tiltakozó akciók folytatását ígérték a szakszervezetek.
Daróczi Dávid szerint félreértésen alapul a munkavállalói képviseletek tüntetése, hiszen a kabinet éppen azt teszi, amit szeretnének. – A javaslatnak két célja van: jobb egészségügyi szolgáltatást nyújtani az embereknek többletfizetés nélkül, illetve hogy erősödjön a nemzeti kockázatközösség – közölte a kormányszóvivő. Azt állította, ha nincs változás, és minden a mostani állapotban marad, akkor idővel muszáj lenne megemelni a járulékokat.
Gyökeres Viktor háborúja: a Sporting elnöke porig alázta a focistát
