UNESCO-vizsgálat a szerencsi hőerőmű miatt

Elveszítheti a világörökségi címet a tokaji borvidék Hujber Ottó MSZP közeli nagyvállalkozó Szerencsen épülő hőerőműve miatt. A beruházás körülményeit most az UNESCO kérésére a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága vizsgálja. Az ügy érdekessége, hogy Medgyessy Péter volt miniszterelnök is érdeklődést mutat a zempléni energiatermelés iránt.

Munkatársunktól
2007. 11. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vizsgálat indul a szerencsi hőerőmű-beruházás kapcsán, az építkezésről a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága készít tanulmányt. A napokban a Heti Válasz című hetilap arról adott hírt, hogy elveszítheti a világörökségi címet a tokaji borvidék Hujber Ottó MSZP közeli nagyvállalkozó Szerencsen épülő hőerőműve miatt. A szerencsi hőerőmű építése október 15-én kezdődött el, s a beruházás a borászok, a környezetvédők és a lokálpatrióták szerint veszélyezteti a világörökségi rangú hegyaljai kultúrtájat. A tokaji borvidéket három erőmű-építési terv is fenyegeti, amelyek közül kettő Hujber Ottóhoz, az MSZP vállalkozói tagozatának volt elnökéhez köthető. A Zempléni-hegység szívét ipari tájjá változtató, bős–nagymarosi léptékű szivattyús energiatározó építési engedélyét egyelőre megtagadták a hatóságok, ám a világörökség kapujában épülő szerencsi hőerőmű minden szükséges engedélyt megkapott. Ez látszólag környezetbarát beruházás: szalma elégetésével tiszta, „zöldenergiát” termel. A tiltakozók sem vonják kétségbe, hogy az ehhez hasonló biomassza-alapú erőművekre nagy szükség van, csakhogy a szalmát az Alföldről, a Nyírségből vagy Szlovákiából tudják beszerezni, s a borászok számításai szerint emiatt évente húszezerrel több kamion haladhat keresztül a védett kultúrtájon.
Az erőmű a tájképet is rombolja, mivel hatalmas, 35 méter magas kéménye meghatározó látványelemként jelenhet meg a világörökségi területen. Bár a beruházó vállalta, hogy mesterséges dombokkal veszi körül az ipari létesítményt, és a kazánházakat 6,5 méteres mélységbe süllyeszti, a Mád és Tállya feletti szőlőhegyekről az óriáskémény ennek ellenére látható lesz.
Mészáros László borász, a Tokaj Reneszánsz Egyesület elnöke szerint az erőmű építési engedélyét jogszerűtlenül adták ki, ezért törvényességi óvást kért az építési engedély ellen a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Főügyészségtől.
A tiltakozók megkeresték az UNESCO Világörökségi Központját is, hogy lépjen fel a tokaji kultúrtáj védelmében. A borvidék 2002-ben kapott világörökségi címet. Az UNESCO semmilyen szankciót nem alkalmazhat Magyarországgal szemben, viszont évről évre kiadja a veszélyeztetett világörökségi helyszínek listáját, végső esetben pedig megvonhatja a titulust. Francesco Bandarin, az UNESCO Világörökségi Központjának elnöke október 23-án kelt levelében felkérte a magyar hatóságokat, hogy készítsenek részletes beszámolót a tokaji világörökségi terület helyzetéről, és adjanak tájékoztatást az erőmű tervéről. A Világörökség Magyar Nemzeti Bizottságánál lapunknak azt mondták, hogy az UNESCO Világörökségi Központja értesítette a szervezet magyar képviseletét, s a megkeresés már eljutott a magyar kulturális tárcához. A szervezet illetékese elmondta, nekik meg kell vizsgálniuk, hogy a világörökségi cím mennyire van veszélyben a beruházás miatt. A vizsgálat eredményét megküldik a párizsi központnak.
Ha az erőmű megépül, az egyetlen lehetőség a károk enyhítésére a hegyaljai településeket elkerülő, régóta tervezett út megépítése lehet. Aggasztó jel, hogy a zempléni energiatermelési lehetőségek iránt nemcsak Hujber Ottó mutat érdeklődést, hanem Medgyessy Péter volt miniszterelnök is. Augusztus 27-én Medgyessy három másik üzletemberrel együtt megalapította a Zempléni Villamosenergia Termelő Zrt.-t, amelynek 100 millió forint a jegyzett tőkéje, és Mádot jegyezték be székhelyeként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.