2009 sem lesz a Kánaán éve

Még a 2009-es esztendő is a stabilizáció éve lesz – mondta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke a köztelevízió tegnap reggeli adásában, ahol hangsúlyozta: a nehéz, keserves előre haladást becsületesen meg kell mondani az embereknek. A jövő évi költségvetést elemző ÁSZ-tanulmányról a napokban rendezett közgazdász-kerekasztalbeszélgetés résztvevői leszögezték: a mostani megszorításoknak nem volt külső oka, a fejlődési pályához való visszatérés pedig lassú és kiszámíthatatlan.

2007. 12. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon nehéz, keserves előre haladásról szóló kép bontakozik ki előttünk – fogalmazott Kovács Árpád ÁSZ-elnöke a köztelevízió tegnap reggeli adásában. Kijelentette: még 2008 és 2009 sem lesz a Kánaán éve, „s ezt becsületesen meg kell mondani az embereknek”.
– A költségvetés civil kontrollja alatt azt értjük, hogy a tényeket tudomásul kell vétetni, s el kell fogadtatni a közvéleménnyel – mondta Kovács, hozzátéve, a kormány olyan nagy mértékben fogja vissza bizonyos közfeladatokat ellátó intézmények forrásait, amivel ellehetetleníti működésüket. Ennek elsődleges oka az ÁSZ vezetője szerint, hogy máig nem tisztázott, miért vállalja a felelősséget az állam és miért nem. Kovács hangsúlyozta, hogy az ÁSZ fejlődési és módszertani intézete a jövő évi mellett már a 2009-es költségvetésről is készített tanulmányokat.
Az említett kutatási anyagra épülő kerekasztal-beszélgetés zajlott a napokban, amelyet az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) Társadalomtudományi Karának közgazdasági tanszéke szervezett. A makroökonómiai és költségvetési helyzetkép a stabilizáció után címmel megrendezett fórumon Pete Péter, az alkalmazott közgazdasági tanszék vezetője hangsúlyozta: a mostani válság esetében semmiféle külső okra nem lehet hivatkozni, a „következményeket pedig le kell vonni”. Az akadémikus szerint négy fontos kérdést kell megvizsgálni a következő évi büdzsét illetően: hazánk és a külföldi tőke kapcsolatának jellegét, a kiigazítások után milyen gazdasági pályára és mikor térhetünk viszsza, s levonhatók-e az elmúlt évek „költségvetési rémálmának” következtetései.
Kovács Mihály András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) főosztályvezetője szerint a 2007-től 2009-ig tartó időszakban mind a beruházás, mind a fogyasztás kisebb lesz, mivel a kiigazítás „nem növekedésbarát”. Kovács leszögezte: nem érhető el, hogy hosszú távon növekedés lehessen ilyen magas adóelkerülés és -terhek mellett. Romhányi Balázs, a Pénzügyminisztérium munkatársa az alacsony foglalkoztatottságot, a magas államadósságot és kamatkiadást jelölte meg fékező erőnek, amely szerinte két-két százalékot is levon a jövő évi GDP-bővülés mértékéből.
Oblath Gábor, az MNB monetáris tanácsának tagja felszólalásában kitért arra, hogy hazánkban nagy a külföldi tőke súlya, magas a szféra jövedelemkivonása, csakúgy, mint az általuk megtermelt export. A fórum résztvevői szerint a jelenlegi „duális gazdaságban” a hazai és a külföldi tőke egymásra van utalva.
Bartha Attila, a Kopint-Tárki vezető közgazdásza szerint a gazdaság felgyorsulását a munkát terhelő drámaian magas adók, az eddigi „fiskális ámokfutás” és az eladósodás húzza vissza. Bartha osztotta az ÁSZ álláspontját, miszerint még a három százalék körüli növekedési pályára is csak nagy nehézségek árán lehet majd viszszatérni.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.