A baranyai megyeszékhely hitelvesztése a tét

A Mellár Tamás közgazdászprofesszor, volt KSH-elnök lemondásával megüresedett közgyűlési posztra írtak ki december kilencedikére időközi önkormányzati választást Pécsett. Hárman indultak, az MDF jelöltje, a szocialisták és a szabad demokraták közös aspiránsa, illetve a Fidesz–KDNP színeiben az Összefogás Pécsért Egyesület által támogatott korábbi pécsi polgármester, Páva Zsolt. A jobboldal képviselője hatalmas fölénnyel nyert, hiszen – 21,3 százalékos részvétel mellett – a szavazatok több mint 85 százalékát szerezte meg. Vele szemben az MSZP–SZDSZ jelöltje mindössze tizenegy, az MDF-é a voksok alig három százalékát tudhatta magáénak.

Bóka Máté Ciprián
2007. 12. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minek köszönhető a nagyarányú győzelem: a jobboldal megerősödésének vagy inkább annak, hogy a választópolgárok elfordultak a várost vezető MSZP–SZDSZ-koalíció által folytatott politikától?
– Részben mindkettőről szó van. Látni kell, hogy az országos közvéleményt ma széles alapokon nyugvó egyet nem értés határozza meg. Ezt egyetlen dolog fogja össze, az MSZP–SZDSZ-kormányzat elhibázott politikája és ténykedése. Helyi szinten pedig kicsiben az eltelt egy év során az történt, amit országosan is tapasztalhattunk. A szocialisták vezette koalíció regnálása óta rengeteg olyan hibát követett el, amellyel a város fejlődését nem segítette elő, a polgármester pedig saját választási ígéreteivel is szembement. Éppen ezért választottuk a Szembesítés 2007 címet a kampánynak. S miután a politika az emberekről és nem a politikusokról szól, ezért is döntöttünk úgy, hogy megkérdezzük a választókat a vezetésről. Így kérdőívet juttattunk el a választási körzetben lakókhoz. Végül kiderült, hogy kiáltó az ellentét a polgármester vállalásai és a valóság között. Úgy vélem, mindezek összességéből fakadt a különbség.
– Elképzelhetőnek tartja azt, hogy voltak átszavazók?
– A legtöbben nyilván jobboldali érzelműek voltak, akik rám adták le voksukat, mégis úgy gondolom, hogy a kiábrándultság és a kormányt elutasító hangulat miatt a másik oldalról is kaphattam szavazatokat.
– A huszonegy százalékos részvétel nem mondható magasnak. Minek tulajdonítja, hogy csak ennyien járultak az urnák elé?
– Időközi voksolásokon a részvétel húsz százalék körül szokott lett lenni, ennek tudatában számomra ez az arány elfogadhatónak tűnik. Úgy vélem azonban, hogy nem a legjobb volt az időpont, hiszen három héttel karácsony előtt az embereket kevéssé foglalkoztatja egy közéleti esemény.
– Említette, hogy a lakosságot is megkérdezték a vezetésről. A visszajelzések alapján melyek voltak a helyiek által legsúlyosabbnak ítélt gondok?
– Általánosan rossz volt Pécs helyzetének megítélése, de nagyon sokan tették szóvá az Európa kulturális fővárosa (EKF) program körüli anomáliákat s azt, hogy a program jelentős késésben van. Szintén súlyos gondnak tartották a város kritikus mértékű eladósodását. A belvárost, azaz a választási körzetet érintő kérdésekben is lesújtó véleményt fogalmaztak meg: gondozatlanok a parkok, sok a koldus, de a belvárosi boltok bezárását vagy a sétálóutca elhalását is felemlegették.
– A pécsiek aggódása az EKF-program miatt érthető, mostanában pedig újra csak személycserékről hallani.
– Sajnálom, hogy Méhes Márton művészeti vezető távozott a posztjáról, hiszen vele egy felkészült szakembert veszített el a program, aki felelősségteljesen állt hozzá feladatához. Úgy vélem, talán mégis lehet valami pozitív hozadéka a távozásának, hiszen Méhes lemondásával az EKF vezetői struktúrájában is tisztulási folyamat indulhat el. Szerintem ezentúl a főigazgató, Mészáros András talán könnyebben tudja irányítani az EKF struktúráját, hiszen eddig rengeteg energiát fecsérelt el a művészeti vezető és a közte meglévő konfliktus megoldására. Azt viszont egyelőre csak remélhetem, hogy több személyi változás nem lesz egy ideig.
– A közvéleményt más is foglalkoztatja a kulturális fővárossal kapcsolatban, méghozzá az, valójában mi is készül el 2010-re.
– A legfőbb bajom az a projekttel, hogy általában egy ilyen nagyszabású program esetében a résztvevők már évekkel a megvalósítás előtt meghatározzák azt a koncepcionális bázist, amely a későbbiekben is meghatározza lépéseiket. Azaz tudják, hogy mit szeretnének létrehozni, és erre fűzik fel a konkrét céljaikat. Ezzel szemben mi történik: két esztendővel 2010 előtt az EKF keretén belül megvalósítandó nagy kiállítótér vagy Zsolnay kulturális negyed esetében még arról folyik a vita, hogy az adott projektekbe mi is kerüljön be, vagy éppen mit vegyenek ki belőle. Ez nem technikai kérdés, hiszen egyáltalán nem arról van szó, hogy hány kamionnal szállítják majd a múzeumok tárgyait egyik helyről a másikra, hanem súlyos koncepcionális hiányosság. Amikor Pécs még csak pályázott a címre, az akkori szocialista vezetés részéről olyan szólamok hangzottak el, hogy itt bármi megvalósulhat, a város mindent elbír. Csak később, miután elnyertük a címet, derült ki, hogy az egyes projektekből lassan kiszorulnak bizonyos elemek – a „bűvös” fenntarthatóság szempontjának eleget téve. Ha a fenntarthatóság kérdése most ennyire fontossá vált, akkor ez miért nem került előtérbe már jóval korábban?
– A város fejlődését hosszú távon meghatározó program ilyetén alakulásáért ön szerint mi vagy ki tehető felelőssé?
– A kialakult helyzetért egyértelműen a labilis városvezetés a felelős, hiszen az alpolgármestereknek és a polgármesternek sokszor homlokegyenest ellentmondó elképzeléseik vannak ugyanarról a dologról. Mindehhez hozzájárul az is, hogy a városvezető szocialista párt sem egységes. Az MSZP-n belül bizonyos ügyekben a különböző csoportok eltérő irányokat képviselnek, s ez a döntések előkészítésében csapódik le. Úgy gondolom, ami jelenleg a kulturális főváros körül zajlik, az csak arra jó, hogy a hitelünket országos szinten is elveszítsük. Pécsiként csak dühöngeni tudok, hogy egy igazából pozitív program során folyamatosan csak negatív történésekkel kell szembesülnöm.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.