A gazdag Németország szegény gyermekei

Stefan Lázár
2007. 12. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Köln)
Megdöbbentő jelenségre hívta fel a figyelmet a Német Gyermeksegély Szolgálat. Az exportban világelső országban 2,5 millió gyerek él a nélkülözés peremén. Számuk drámai formában emelkedett, és e folyamat feltartóztathatatlan, ha a politikusok nem változtatnak radikálisan eddigi családpolitikájuk alapelvein. A „szegények vagyunk gyerekekben és sok gyerekünk szegény” tényállást Ursula von der Leyen, a kereszténydemokraták szövetségi családügyi minisztere az egyik legszégyenletesebb problémának nevezte. A fejlett ipari nemzetek sorában Németország sereghajtónak számít, az UNICEF által felállított rangsorban a tizenkettedik helyen áll, messze lemaradva a követendő példával szolgáló skandináv országok (Dánia, Finnország, Norvégia, Svédország) és Svájc mögött.
A „gazdasági csoda” időszakának végén, 1965-ben, minden hetvenötödik gyerek szorult – időlegesen vagy tartósan – szociális segítségre. Tavaly már minden hatodik. „Csaknem tizennyolcmillió gyerekpótlékra jogosult családot alapul véve a német gyerekek tizennégy százaléka él a szegénységben” – állapítja meg a segélyszervezet tanulmánya és utal e helyzet negatív következményeire: egészségtelen táplálkozás, szociális elszigeteltség, szakmai kilátástalanság, esélytelen élet. „Számtalan tehetséges fiatal adottsága marad kihasználatlanul, ez pedig hamarosan súlyos következményekkel jár majd a népgazdaságot illetően” – hangoztatta Thomas Krüger, a német gyermekszolgálat elnöke. A statisztikai adatok Krügert igazolják. A nyilvánosságra hozott tanulmány szerint minden harmadik első osztályos tanuló pszichológiai kezelésre szorul és minden negyedik úgy fejezi be a kötelező iskolai oktatást, hogy nem felel meg a kulturális elvárások olyan minimumának sem, amire még egy segédmunkásnak is szüksége lenne. Szakértők meglátása szerint a német szövetségi kormánynak nemzeti programot kellene kidolgoznia a gyerekek elszegényedésének megakadályozására, konkrét célokat kijelölő intézkedésekkel. Berlin szívesen utal arra, hogy az államkasszából évente harmincötmilliárd eurót fordít a családok támogatására, ebből viszont a gyerekeknek közvetlenül szánt öszszeg mindössze a létminimumot teszi lehetővé.
Az aggasztó helyzet mögött elsősorban a munkanélküliség húzódik meg, de komoly szerep jut a családellenes adórendszernek is. Az átlagos német munkabér nem elegendő ahhoz, hogy eltartson egy négygyerekes családot. Ilyen famíliák már szociális segélyre szorulnak, és ez a jelenség drámainak mondható. Meglepő, hogy a legszegényebb körülmények között élő gyerekek a fővárosban vannak. Számukra Berlinben több nyilvános konyha működik, ahol a forró leves mellett a fiatalok jelentős tanulságra is bukkannak: nem kivételes állapot szegénynek lenni, hanem ma már megszokott helyzet. Az elmúlt esztendőben az EU államai évi bruttó termelésüknek átlagosan 2,1 százalékát fordították a családokra, a németek mindössze 1,9 százalékot. A jövő sem biztatóbb. A kormánypártok egyeztető tárgyalásán csak 2010-re tervezték be a gyerekpótlék felemelését – igen szerény, havi tíz euróval.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.